Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2006 r., sygn. I GSK 1456/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Jerzy Chromicki Maria Myślińska (spr.) Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Gdyni od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 grudnia 2005 r. sygn. akt III SA/Gd 41/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Wejherowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 19 grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. Oddala skargę kasacyjną. 2. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Gdyni na rzecz [...] Spółki z o.o. w Wejherowie 1200 zł. (jeden tysiąc dwieście zł.) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2005 r., sygn. akt III SA/Gd 41/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 19 grudnia 2003 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz orzekł, że nie podlega ona wykonaniu.
Z akt sprawy wynika, że Spółka "[...]" z siedzibą w Wejherowie zgłosiła do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar określony jako "zupy błyskawiczne z makaronem", deklarując go do kodu PCN 2104 10 10 0 ze stawką celną konwencyjną w wysokości 25% i VAT 7%.
W wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego Naczelnik Urzędu Celnego w Gdyni decyzją z dnia 2 października 2003 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji towarowej, zaklasyfikował importowany towar do kodu PCN 1902 30 10 0 ze stawką celną konwencyjną w wysokości 40% i stawką VAT 22% oraz określił nową kwotę należności celnych i podatkowych.
Dyrektor Izby Celnej w Gdyni decyzją z dnia 19 grudnia 2003 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego I instancji. W uzasadnieniu, przywołując treść art. 85 § 1 Kodeksu celnego a także reguły 1, 3 (b) oraz 6 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej (ORINS), organ odwoławczy wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli towaru stwierdzono, że zawartością opakowania jest w zasadniczej części makaron suszony oraz jednostkowe saszetki foliowe z zawartością tłuszczu i przypraw. Tego typu produkty zgodnie z zasadami Nomenklatury Scalonej, jak również zgodnie z przywołanymi Ogólnymi Regułami Interpretacji Nomenklatury Scalonej klasyfikuje się do pozycji 1902 Taryfy celnej. O zaklasyfikowaniu przedmiotowego towaru do tej pozycji zadecydował skład produktu, którego głównym składnikiem, nadającym mu zasadniczy charakter, jest suchy makaron instant.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty