Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2006 r., sygn. I GSK 962/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda, Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński (spr.), Rafał Batorowicz, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Towarzystwa Inwestycyjnego [...] Spółki z o. o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 3707/03 w sprawie ze skargi Towarzystwa Inwestycyjnego [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 lutego 2005 r., sygn. akt V SA 3707/03 oddalił skargę Towarzystwa Inwestycyjnego "[...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2003 r. Nr [...]ja w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w dniu 25 stycznia 2000 r. "[...]" Spółka z o.o. w Warszawie zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar w postaci kleju, uprzednio objęty procedurą składu celnego. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. kopię faktury handlowej nr [...], wystawionej przez eksportera [...] Co., Ltd z Tajwanu oraz kopie faktur transportowych. Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie przyjął zgłoszenie celne i objął wskazany w nim towar procedurą dopuszczenia do obrotu wg SAD nr [...].
Naczelnik Urzędu Celnego IV w Warszawie, decyzją z dnia 20 stycznia 2003 r. nr [...], uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i wymiaru cła oraz określił wartość celną w skorygowanej (podwyższonej) wysokości. Uzasadniając decyzję, organ celny pierwszej instancji wskazał, iż w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w Spółce "[...]" (poprzednia nazwa "[...]") ujawniono m.in. umowę licencyjną nr 7990277 zawartą w dniu 8 czerwca 1999 r. pomiędzy licencjodawcą - [...]Licensing [Europe, Middle East & Africa ([...])] a licencjobiorcą - Spółką "TOP 2000" oraz faktury licencyjne wystawione przez [...], których analiza wykazała, iż Spółka "[...]" zobowiązana była do ponoszenia na rzecz [...] opłat licencyjnych związanych z importowanym towarem. W związku z tym, Naczelnik Urzędu Celnego IV w Warszawie uznał, iż skarżąca nie doliczała do wartości celnej towaru opłat licencyjnych (royalty) jakie ponosiła na rzecz licencjodawcy z tytułu korzystania z zastrzeżonego znaku towarowego i w ten sposób zaniżyła wartość celną zgłoszonego towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty