Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2006 r., sygn. II GSK 52/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Biernat Sędziowie NSA Tadeusz Cysek Joanna Kabat - Rembelska (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 listopada 2005 r. sygn. akt II SA/Sz 1315/04 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 22 października 2004 r. nr [...] w przedmiocie ewidencji działalności gospodarczej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 24 listopada 2005 r. oddalił skargę J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 22 października 2004 r. Nr [...] w przedmiocie zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że skarżący zgłosił zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie miejsca wykonywania działalności i przedmiotu wykonywanej działalności. Określając przedmiot prowadzonej działalności J. P. podał symbole PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), lecz przyporządkował im inne niż w PKD opisy słowne. W związku, że skarżący uchylił się od uzupełnienia wniosku przez podanie opisu działalności zgodnego z PKD Dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w S. decyzją z dnia 20 lipca 2004 r. odmówił wpisu zmian do ewidencji działalności gospodarczej.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny podniósł, że zaskarżona decyzja wydana została na podstawie art. 7b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.), w myśl którego "zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinno zawierać określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD)". Przepisy art. 7-7i wymienionej ustawy zostały utrzymane w mocy do dnia 31 grudnia 2006 r., na podstawie art. 66 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808). Zgodnie z art. 7d ust. 1 ustawy Prawo działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest zobowiązany zgłaszać organowi ewidencyjnemu zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do jego osoby i wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, w zakresie danych zawartych w zgłoszeniu, powstałe po dniu dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a także informację o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Przy dokonywaniu zgłoszenia zmian odpowiednie zastosowanie mają przepisy art. 7b ust. 1-3 oraz art. 7c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty