04.07.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2006 r., sygn. I GSK 2450/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie Rafał Batorowicz NSA Tadeusz Cysek (spr.) Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 maja 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Po 2901/02 w sprawie ze skargi [...] Spółka jawna w Bystrej Śląskiej na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia 7 listopada 2002 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie na rzecz [...]Spółki jawnej w Bystrej Śląskiej kwotę 120 zł (sto dwadzieścia ) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 11 maja 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Po 2901/02 po rozpoznaniu skargi [...] sp. jawna z siedzibą w Bystrej Śląskiej uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia 7 listopada 2002 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy. Agencja Celna Polsped-Plus Spółka z o.o. ze Słubic, działając z upoważnienia spółki [...], w dniu 20 maja 2000 r. dokonała według dokumentu SAD nr [...] zgłoszenia celnego towarów określonych jako rowerki dziecięce, zaklasyfikowanych do kodu PCN 9501 00 90 0 ze stawką celną 9,6 %, wnioskując o objęcie ich procedurą dopuszczenia do obrotu.

Naczelnik Urzędu Celnego w Świecku decyzją z dnia 3 września 2002 r. Nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe i dokonał klasyfikacji taryfowej powyższego towaru do kodu PCN 8712 00 30 0. W uzasadnieniu decyzji organ celny podał, iż kod zadeklarowany przez stronę (9501) nie mógł być uznany za właściwy dla przedmiotu importu, którym były rowerki dla dzieci, dwukołowe, z dopinanymi dwoma kółkami bocznymi, napędzane pedałami, z łańcuchem oraz posiadające hamulec nożny i ręczny. Pozycja 9501 obejmuje zabawki na kółkach przeznaczone do jazdy dla dzieci (np. rowerki trzykołowe, hulajnogi i samochodziki poruszane pedałami). Według Wyjaśnień do Taryfy celnej zabawki te są artykułami zwykle przeznaczonymi do napędzania przez dziecko za pomocą pedałów, dźwigni ręcznych lub innych prostych przyrządów, które przenoszą siłę na koła poprzez łańcuch lub wałek. Zalicza się do nich dziecięce rowerki trzykołowe i tym podobne, lecz z wyłączeniem rowerów z pozycji 8712. Ta z kolei obejmuje rowery dwukołowe i inne rowery (także trzykołowe wózki - rowery dostawcze) bezsilnikowe, tj. pojazdy napędzane pedałami wyposażone w jedno lub więcej kół, a więc rowery dwukołowe (w tym dziecięce), trójkołowe i czterokołowe. Ponieważ importowane rowerki to rowery dwukołowe ze stabilizatorami mocowanymi do piasty tylnego koła (2 kółka boczne), prawidłowym kodem dla nich, zdaniem Naczelnika Urzędu Celnego, powinna być więc pozycja 8712 00 30 ze stawką celną 12 %.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty