Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2006 r., sygn. I GSK 2598/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz, Sędziowie NSA Zofia Borowicz (spr.), Zdzisław Sadurski, Protokolant Paweł Gorajewski, po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 2779/04 w sprawie ze skargi M. H. PPHU "[...]" w Rzeszowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na rzecz M. H. kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 czerwca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 2779/04, po rozpoznaniu skargi M. H. PPHU "[...]" w Rzeszowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia wartości celnej i wymiaru cła antydumpingowego - uchylił zaskarżoną decyzję oraz orzekł, że decyzja ta nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez przedstawiciela strony - agencję celną "[...]." Sp. z o.o., według dokumentu SAD z dnia 20 stycznia 1999 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Chin zapalniczki kieszonkowe, gazowe, jednorazowe, zaklasyfikowane do kodu PCN 961310000, według preferencyjnej stawki celnej w wysokości 9,6%.
Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie decyzją z dnia 10 maja 2001 r. nr [...] uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej, stawki celnej i kwoty długu celnego. Prezes Głównego Urzędu Ceł decyzją z dnia 20 grudnia 2001 r. stwierdził nieważność tej decyzji z urzędu wobec rażącego naruszenia prawa przez organ I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty