Wyrok NSA z dnia 4 października 2006 r., sygn. II GSK 118/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie Jan Kacprzak NSA Jan Grabowski Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 4 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lutego 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 2072/05 w sprawie ze skargi Angeliki. S. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego Andrzeja S. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy refundacji kosztów leczenia uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 lutego 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 2072/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Andrzeja S. - przedstawiciela małoletniej Angeliki S. - na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy refundacji kosztów leczenia stomatologicznego, uchylił zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005 r. nr [...], odmawiającą przyznania indywidualnej refundacji kosztów leczenia stomatologicznego ponadstandardowego.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wskazał, że zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.) świadczeniobiorca ma prawo do świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych zakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane. W niniejszej sprawie chodzi o świadczenie ponadstandardowe, które nie mieści się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz.U. Nr 261, poz. 2601), zawierającym wykaz dodatkowych materiałów stomatologicznych. Z załącznika tego wynika, że leczenie ortodontyczne wad zgryzu przysługuje jedynie dzieciom do lat 12 i tylko aparatem ortodontycznym zdejmowanym. Małoletnia ma już 13 lat i potrzebny jest jej aparat stały, zatem jej leczenie jest w całości opłacane przez ubezpieczonego, gdyż brak podstawy prawnej do finansowania tego świadczenia ze środków funduszu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty