Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2006 r., sygn. II GSK 322/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.), Sędziowie NSA Andrzej Kuba, Jan Grabowski, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lipca 2004 r. sygn. akt 6 II SA 1399/03 w sprawie ze skargi N. T. S. S.A. w W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności zezwoleń dotyczących usług telekomunikacyjnych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi firmy N. T. S. S.A. z siedzibą w W. (poprzedniczki N. S.A.) na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności zezwolenia telekomunikacyjnego, stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji w całości oraz poprzedzającej ją decyzji z dnia 20 grudnia 2002 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Minister Łączności decyzją z dnia 11 marca 1998 r., po przeprowadzeniu przetargu, udzielił firmie N. T. S. S.A. koncesji Nr [...] na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz zezwolenia na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej. W koncesji operator zobowiązany został do uiszczenia opłaty za jej udzielenie w wysokości 26.175.000 ECU, która miała być uiszczana w 6 ratach. Termin płatności ostatniej raty ustalono do dnia 31 grudnia 2002 r. W dniu 15 maja 2001 r. spółka złożyła do Ministra Łączności i Prezesa URT wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia z mocy prawa przyznanej jej koncesji oraz o wydanie decyzji potwierdzającej warunki zezwolenia telekomunikacyjnego, a w szczególności o potwierdzenie w wydanym przez Prezesa URT tymże zezwoleniu, że od dnia 1 stycznia 2001 r. wygasły postanowienia dotyczące opłaty koncesyjnej a wnioskodawca jest zwolniony od uiszczania opłaty za wydanie tego zezwolenia w kwocie stanowiącej równowartość łącznie 14.889.480 Euro. Ponadto wnioskodawca domagał się zwrotu już uiszczonej opłaty za udzielenie koncesji. Zdaniem spółki, toczące się przed Prezesem URT i Ministrem Gospodarki postępowanie o wydanie zezwolenia jest jednocześnie postępowaniem administracyjnym w sprawie stwierdzenia nieważności wyżej wymienionej decyzji koncesyjnej w części objętej wnioskiem operatora. W dniu 10 września 2001 r. operator ponownie wniósł o wstrzymanie wykonania decyzji o udzielenie koncesji Nr [...] w części dotyczącej opłat, a pismem z dnia 17 września 2001 r., uzupełniającym wcześniejszy wniosek, wystąpił na podstawie art. 156 § 1 k.p.a. o stwierdzenie nieważności decyzji o udzieleniu tej koncesji. Minister Infrastruktury, decyzją z dnia 20 grudnia 2002 r. odmówił stwierdzenia nieważności zezwolenia telekomunikacyjnego w zakresie ustalenia wysokości opłat za wydanie koncesji uznając, że zaskarżona decyzja została wydana bez naruszenia prawa i nie mają do niej zastosowania przesłanki przewidziane w art. 156 § 1 k.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty