16.11.2006

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. II GSK 157/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Biernat Sędziowie Jan Grabowski NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Tomasz Filipowicz po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 1939/05 w sprawie ze skargi T. B. na decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 6 września 2005 r. nr [...] w przedmiocie środków z budżetu Unii Europejskiej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 stycznia 2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 1939/05 oddalił skargę T. B. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie z dnia 6 września 2005 r., w przedmiocie odmowy przyznania renty strukturalnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że zarówno zaskarżona decyzja jak i poprzedzająca ją decyzja Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 22 sierpnia 2005r. odmawiająca przyznania T. B. renty strukturalnej nie naruszają prawa. Przyczyną odmowy przyznania renty strukturalnej, było w ocenie organów obydwu instancji nie spełnienie warunku określonego w § 4 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętych planem rozwoju obszarów wiejskich / Dz.U. Nr 114 poz.1191 /, a mianowicie prowadzenia przez ubiegającego się o rentę w sposób nieprzerwany działalności rolniczej w okresie co najmniej 10 lat poprzedzających złożenie wniosku o rentę. Ponieważ T. B. w okresie poprzedzającym złożenie wniosku o rentę, o którym mowa w przytoczonym przepisie rozporządzenia, odbywał karę pozbawienie wolności, gospodarstwo rolne, którego był współwłaścicielem zostało wydzierżawione jego synowi A. B. w czasie od 21 kwietnia 1999 r. do 17 stycznia 2002 r.. Oddalając skargę Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił pogląd organów, których działanie zaskarżono, o niespełnieniu koniecznej przesłanki do nabycia przez skarżącego prawa do renty strukturalnej. Odnosząc się do podnoszonej przez skarżącego okoliczności, iż nie wyraził on zgody na wydzierżawienie niniejszego gospodarstwa, Sądu uznał, nie może być wzięta pod uwagę. Z akt sprawy wynika bezspornie, iż umowa dzierżawy gospodarstwa została zawarta i obowiązywała przez okres prawie 3 lat do stycznia 2002 r. Okoliczność dzierżawienia przez A. B. niniejszego gospodarstwa w okresie odbywania przez skarżącego kary pozbawienia wolności została również potwierdzona przez skarżącego, który w oświadczeniu z dnia 15 czerwca 2005 r. wskazał, iż jego syn w roku 1997-2001 dzierżawił niniejsze gospodarstwo.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty