27.09.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 września 2006 r., sygn. I GSK 3030/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędziowie NSA Andrzej Kuba Cezary Pryca (spr.) Protokolant Joanna Kubacka po rozpoznaniu w dniu 27 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 czerwca 2005 r. sygn. akt V SA 4568/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 2 października 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 czerwca 2005 r., sygn. akt V SA 4568/03 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej - Port Lotniczy w Warszawie z dnia 2 października 2003 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd uznał za prawidłowe ustalenia faktyczne dokonane w postępowaniu administracyjnym. Z ustaleń tych wynika, że na podstawie zgłoszeń celnych dokonanych przez "[...]" Spółkę z o.o. w Warszawie według dokumentu SAD z dnia 4 sierpnia 2000 r., nr [...] właściwy organ celny objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Francji leki o wartości deklarowanej przez importera według ceny transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury, wystawionej przez eksportera, [...]. z siedzibą we Francji.

Naczelnik Urzędu Celnego III w Warszawie decyzją z dnia 28 stycznia 2003 r., nr [...], uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego, określając jednocześnie tę wartość z uwzględnieniem kwoty obniżki ceny według noty kredytowej eksportera z dnia 20 września 2000 r.

Dyrektor Izby Celnej - Port Lotniczy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pierwszej kolejności odniósł się do wniosków skarżącej, wskazanych w piśmie z dnia 31 stycznia 2005 r., o zawieszenie postępowania. Stwierdził, że nie zasługują na uwzględnienie, ponieważ w sprawie nie występowało zagadnienie prejudycjalne, którego Sąd nie byłby władny samodzielnie rozstrzygnąć. Prowadzone przed Radą Stowarzyszeniową postępowanie w przedmiocie decyzji zakazującej stosowania wobec firm farmaceutycznych sankcji za domniemane naruszenie przepisów o cenach i marżach farmaceutyków nie pozostawało zaś w bezpośrednim związku z przedmiotem postępowania sądowego, w którym rozstrzygany jest problem ustalenia obiektywnej wartości towaru sprowadzonego przed dniem 1 maja 2004 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty