20.09.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 września 2006 r., sygn. I GSK 47/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędziowie Marzenna Zielińska (spr.) NSA Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 20 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2005 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 3667/02 w sprawie ze skargi E. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z 13 września 2001 r. nr [...] uznał zgłoszenie celne nr 160110/00/005467 z dnia 57 października 1998 r. E. Ż. - Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe "[...]" we Wrocławiu za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia wartości celnej importowanego towaru i określił wartość celną towaru na kwotę 105.411,47 USD, a więc podwyższył ją o kwotę 82.406,33 USD.

W uzasadnieniu tej decyzji podał, że w wyniku powtórnej kontroli zgłoszenia celnego powzięto informację o przyjęciu przez importera niewłaściwej wartości celnej. W toku kontroli ujawniono tzw. faktury za usługi doradcze, mające zdaniem organu związek z zakupem importowanego towaru, których importer nie przedstawił podczas odprawy celnej towaru. Na podstawie tych faktur należy wnioskować, że importer zaniżył wartość celną sprowadzonego towaru, ponieważ, według organu, kwoty z nich wynikające stanowią w gruncie rzeczy należności za sprowadzony towar.

Organ ustalił, że importer dokonywał zakupu towarów od kontrahenta zagranicznego na podstawie ustnych uzgodnień. Świadczy o tym fakt, że importer nie podał w Deklaracji Wartości Celnej (DWC) numeru i daty kontraktu. Obowiązkiem importera jest podanie w DWC wszystkich płatności które miały związek z realizowaną transakcją. W tych płatnościach importer nie uwzględnił jednak faktur za usługi doradcze. Zdaniem organu, ze względu na ujawnione faktury i płatności wynikające z dokumentacji należy przyjąć, iż rzeczywistą wartość towaru stanowi kwota 105.411,47 USD.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty