Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. I FSK 996/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Adam Bącal Sędziowie Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca) Sędzia NSA Juliusz Antosik Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 12 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 6/06 w sprawie ze skargi W. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia [...] października 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2000 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie na rzecz W.T. kwotę 3.550 zł (słownie: trzy tysiące pięćset pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę W, T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia [...] października 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2000 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne
i prawne sprawy.
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy w E. stwierdzono między innymi, że w marcu 2002 r. W. T. dokonał wywozu towarów (tkanin poliestrowych) do E., jednakże nie dokonał wwozu tych towarów na rosyjski obszar celny. Administracja rosyjska nie potwierdziła bowiem wwozu tkanin do Rosji ani wwozu do E. (docelowego kraju dostawy.). Przyjęto w związku z tym, że skarżący nie miał prawa do otrzymania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy, zgodnie z art. 18 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej: ustawy VAT). Takiego ustalenia - jak wyjaśniono w uzasadnieniu decyzji - nie podważało potwierdzone przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza granice Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjęto natomiast, że wywóz ten nie nastąpił do podmiotów wskazanych w dokumentach SAD i wobec tego brak było podstaw do stosowania stawki VAT 0% i opodatkowano sprzedaż według stawki 22%. Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie po rozpoznaniu zarzutów odwołania podzielił stanowisko organu podatkowego I instancji wyrażone w zaskarżonej decyzji. Stwierdził, że aby uznać wywóz za eksport nie jest wystarczające jego potwierdzenie przez graniczny urząd celny, gdyż konieczne jest, aby wywóz nastąpił w wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Organ II instancji wyjaśnił, że pierwszym z warunków, od którego spełnienia zależne było uznanie sprzedaży za eksport w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy VAT był wywóz towarów z polskiego obszaru celnego, który powinien być powiązany z równoczesnym wwozem towarów do kraju importerów. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie takiego potwierdzenia nie uzyskano, przy czym z ustaleń dokonanych w toku kontroli wynikało, że podmioty wskazane przez skarżącego jako importerzy w rzeczywistości nie istniały. W konsekwencji organ odwoławczy przyjął, że skoro wystawiono faktury na nie dających się zidentyfikować nabywców, to uprawnione było stwierdzenie, że wywóz towarów nie nastąpił w wyniku czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy VAT. Podkreślił ponadto, że wiarygodność dokumentów SAD nie była przez organy podatkowe kwestionowana w momencie potwierdzenia wywozu, jednakże dopiero informacje uzyskane od właściwych organów obcych państw ujawniły, że dane widniejące na dokumentach SAD były nieprawdziwe. Wyjaśnił następnie, że skarżący nie wskazał żadnych konkretnych dowodów uwiarygodniających jego stanowisko i ograniczył się jedynie do słownej polemiki z ustaleniami zawartymi w kwestionowanej decyzji organu podatkowego I instancji. W konkluzji organ odwoławczy stwierdził, że skarżący nie dokonał eksportowej sprzedaży towarów o której mowa w art. 4 pkt 4 ustawy VAT, czego konsekwencją był brak uprawnienia do zastosowania przy sprzedaży preferencyjnej stawki podatku 0%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty