Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. II FSK 1537/05
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla podmiotu posiadającego status zakładu pracy chronionej ma zastosowanie wyłącznie do nieruchomości, które były w posiadaniu tego podmiotu w momencie przyznawania statusu i wchodzą w skład zakładu zgodnie z decyzją o przyznaniu takiego statusu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Protokolant Ewelina Król, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "E." sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 września 2005 r. sygn. akt I SA/Wr 1691/04 w sprawie ze skargi "E." sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 30 sierpnia 2004 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2002 r., 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zarządza zwrot przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu na rzecz "E." sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej w W. kwotę 54,10 (słownie: pięćdziesiąt cztery złote i dziesięć groszy) tytułem nadpłaconego wpisu od skargi kasacyjnej.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 września 2005 r. I SA/Wr 1691/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "E." sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej we W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 30 sierpnia 2004 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2002 r.
W uzasadnieniu wyroku przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania wyjaśniono, że "E." sp. z o.o. na podstawie decyzji Pełnomocnika do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia 7 lipca 1994 r. (...) uzyskała status zakładu pracy chronionej w stosunku do Zakładu Produkcyjnego położonego we W. przy ul. N. 83/85. W decyzji stwierdzono, że w stosunku do tego zakładu spełnione zostały warunki przewidziane w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1991 r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych /Dz.U. nr 46 poz. 201 ze zm./. W związku z tym, iż od nabytej aktem notarialnym z dnia 13 września 2002 r., (...) nieruchomości położonej w P.-Z. przy ul. G. 4 Spółka nie zadeklarowała należnego podatku od nieruchomości w terminie określonym w art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. 2002 nr 9 poz. 84 ze zm./. Burmistrz Miasta P.-Z. wszczął postępowanie podatkowe. W wyniku tego postępowania decyzją z dnia 2 czerwca 2004 r. (...) wydaną m.in. na podstawie art. 2, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4, art. 5 i art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz uchwały (...) Rady Miejskiej w P.-Z. z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości za 2002 r. określił Spółce należny podatek od nieruchomości w kwocie 3.852 zł. Decyzja ta, po rozpatrzeniu odwołania, została utrzymana w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 30 sierpnia 2004 r. Organy podatkowe obu instancji, odwołując się do treści przepisu art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o zatrudnieniu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych stwierdziły, iż nabyta nieruchomość nie była objęta zwolnieniem od podatku na zasadach określonych w tym przepisie. Nieruchomość położona w Polanicy Zdroju przeznaczona była do dalszej sprzedaży w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w zakresie profesjonalnego pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nie mogła tym samym, stanowiąc własność spółki, zostać uznana za wchodzącą w skład zakładu, w stosunku do którego Spółce przyznano status zakładu pracy chronionej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty