27.06.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 971/05

Pomieszczenia zajęte na świadczenia w zakresie wyżywienia i zapewnienia pomieszczenia, nie będące świadczeniami zdrowotnymi, nie korzystają z preferencyjnej stawki opodatkowania, a status zakładu opieki zdrowotnej nie przesądza o tym, że budynki takiego zakładu w całości korzystają z takiej stawki podatku od nieruchomości.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędziowie NSA Włodzimierz Kubiak (spr.), Krystyna Nowak, , Protokolant Magdalena Gródecka, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zakładu Leczniczo-Wypoczynkowego Sanatorium Uzdrowiskowe "I." Sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 marca 2005 r., sygn. akt I SA/Sz 318/04 w sprawie ze skargi Zakładu Leczniczo-Wypoczynkowego Sanatorium Uzdrowiskowe "I." Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 10 marca 2004 r., (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 marca 2005 r., I SA/Sz 318/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Zakładu Leczniczo-Wypoczynkowego Sanatorium Uzdrowiskowe "I." Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 10 marca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r.

W uzasadnieniu wyroku podano, iż skarżąca Spółka odmówiła dokonania korekty deklaracji podatkowej, w której objęła preferencyjną stawką podatku od nieruchomości przewidzianą dla budynków zajętych na świadczenie usług zdrowotnych, wszystkie posiadane budynki, za wyjątkiem pomieszczeń wynajętych osobom trzecim.

W konsekwencji Prezydent Miasta K. wszczął w urzędu postępowanie w tym zakresie i wydał w dniu 17 grudnia 2003 r. decyzję określająca Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 r. W ocenie organu pierwszej instancji preferencyjnej stawce podatkowej podlegają tylko te pomieszczenia, które służą bezpośrednio świadczeniu usług zdrowotnych, a więc gabinety lekarskie, dyżurka pielęgniarek, recepcja, pomieszczenia fizykoterapii, baza zabiegowa, korytarz, holl i WC. Natomiast pozostałe pomieszczenia, takie jak pokoje hotelowe, pokoje administracyjne, magazyny, garaż kryty czy pralnia, podlegają najwyższej stawce opodatkowania, jako pomieszczenia związane z działalnością gospodarczą inną niż świadczenie usług zdrowotnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne