30.05.2006

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2006 r., sygn. II FSK 825/05

W przypadku uznania, że Skarb Państwa sprzedając akcje na podstawie przedmiotowej umowy wykonywał usługi w zakresie administracji publicznej określone w poz. 22 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, to czynność taka jako zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, nie podlegałaby ze względu na treść art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. nr 86 poz. 959 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędzia del. WSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Protokolant Natalia Prałat, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej "R." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 631/04 w sprawie ze skargi "R." na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 24 lutego 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz "R." kwotę 43.064 /czterdzieści trzy tysiące sześćdziesiąt cztery/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 stycznia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "R." na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 24 lutego 2004 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika (...) Urzędu Skarbowego w W. z 4 września 2003 r., którą to decyzją odmówiono stronie stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnej sprzedaży przez Skarb Państwa akcji "S." S. A.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że z akt sprawy wynika, że 15 października 2002 r., w W. zawarta została pomiędzy Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Skarbu Państwa - jako sprzedającym, a spółką prawa niemieckiego "R.", jako kupującym - umowa sprzedaży akcji Spółki "S.". Przedmiotem umowy była sprzedaż 638061 akcji imiennych zwykłych "S." S.A. za cenę 1.506.551.349,54 zł. Spółka złożyła 29 października w (...) Urzędzie Skarbowym W.-Ś. deklaracje PCC-1 oraz zapłaciła podatek obliczony według stawki 0,5% wynoszący 7.532.756,75 zł. Następnie 8 lipca 2003 r. Spółka wystąpiła do (...) Urzędu Skarbowego W.-Ś. z żądaniem stwierdzenia nadpłaty powstałej w skutek nienależnego, zdaniem podatniczki uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej sprzedaży akcji "S." S.A. Zdaniem Spółki podatek został uiszczony nienależnie, gdyż omawiana czynność nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako, że Skarb Państwa w zakresie przedmiotowej transakcji był podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym usługę pośrednictwa finansowego. Dla poparcia stanowiska strona powołał szereg orzeczeń sądowych. Na żądanie Urzędu Skarbowego Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Ł. zaopiniował, że "sprzedaż akcji Skarbu Państwa dokonywana w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa przez Ministra Skarbu Państwa, mieści się w grupowaniu: PKWiU 65.23.10-00.00 "Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne