Wyrok NSA z dnia 5 padziernika 2006 r., sygn. I FSK 106/06
Tylko oleje opałowe będące olejami ciężkimi w ujęciu Klasyfikacji PCN, o wskazanych w pozycji 14 pkt 3 lit. "c" załącznika nr 3 do rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 22 grudnia 2000 r. /Dz.U. nr 119 poz. 1259 ze zm./, z dnia 19 grudnia 2001 r. /Dz.U. nr 148 poz. 1655 ze zm./ oraz z dnia 22 marca 2002 r. /Dz.U. nr 27 poz. 269 ze zm./ właściwościach fizykochemicznych, mogły korzystać z preferencyjnego opodatkowania. Olej opałowy zdefiniowany w tej pozycji musi być olejem ciężkim w rozumieniu Klasyfikacji PCN, bez względu na kod PCN. Zatem to właściwości przedmiotowego oleju, określające jego rodzaj w rozumieniu Klasyfikacji PCN, determinują stawkę jego opodatkowania akcyzą, a nie np. taka lub inna opinia organu statystycznego, mająca charakter oceny.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Artur Mudrecki Sędziowie Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Janusz Zubrzycki ( spr.) Protokolant Grzegorz Ziemak po rozpoznaniu w dniu 5 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej spółki z o.o. "P." z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 1362/05 w sprawie ze skarg spółki z o.o. "P." z siedzibą w B. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 6 kwietnia 2005 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym i w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi "P." spółki z o.o. z siedzibą w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym i w podatku od towarów i usług.
Zaskarżonymi decyzjami Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w R. określające spółce "V." spółka z o.o. kwoty zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym i w podatku od towarów i usług. Określenie wymienionych zobowiązań podatkowych nastąpiło w wyniku kontroli zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym oleju opałowego ze stawką celną obniżoną "0" %, podatkiem akcyzowym 160 zł/1000 L i stawką podatku VAT 22 %.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty