24.10.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 padziernika 2006 r., sygn. I FSK 1011/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Jan Jaworski po rozpoznaniu w dniu 24 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Pawła K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2005 r., sygn. akt III SA 2069/03 w sprawie ze skargi Pawła K. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 11 lipca 2003 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Pawła K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3.600 /słownie: trzy tysiące sześćset/ zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 maja 2005 r., III SA 2069/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Pawła K. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 11 lipca 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Wymienioną decyzją Izba Skarbowa, po rozpatrzeniu odwołania P. K. od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 21 października 2002 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń - grudzień 1998 r., uchyliła tę decyzję w części dotyczącej określenia kwoty zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika i zaległości w podatku od towarów i usług za październik 1998 r., określenia odsetek za zwłokę od zaległości w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień i październik 1998 r. i orzekła w tym zakresie co do istoty sprawy, a w pozostałej części utrzymała ją w mocy.

W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa podała, że w wyniku przeprowadzonej w dniach 12 marca - 1 października 2002 r. kontroli skarbowej stwierdzono, że podatnik nie posiada ewidencji i dokumentów źródłowych m.in. za 1998 r.; według złożonego oświadczenia dokumenty te zostały utracone w wyniku kradzieży w dniu 2 lutego 2000 r. W czasie postępowania kontrolnego podatnik sukcesywnie przekazywał odtworzone dokumenty. Ustosunkowując się do zarzutów odwołania, Izba Skarbowa po powołaniu się na treść art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i par. 54 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. /Dz.U. nr 156 poz. 1024/ stwierdziła, że, aby dokonać pomniejszenia podatku należnego o naliczony, podatnik musi w dacie tego pomniejszenia posiadać oryginały lub duplikaty faktur. Zaś w myśl par. 59 tego rozporządzenia podatnik ma obowiązek ich przechowywania w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym je wystawiono. Na żądanie organów podatkowych podatnik powinien przedłożyć te dokumenty, by wykazać, że obniżenie podatku miało swą podstawę w posiadanych fakturach. Izba Skarbowa stwierdziła, że to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że zachodzą przesłanki do obniżenia podatku należnego. Tym samym, jeżeli w toku postępowania podatkowego strona nie posiadała oryginałów faktur i nie uzyskała ich duplikatów, to nie można uznać, że zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 19 ust. 2 ustawy. Nawet kradzież dokumentów źródłowych nie może mieć wpływu na prawo do odliczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne