10.05.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2006 r., sygn. I FSK 31/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Jakub Pinkowski (sprawozdawca), Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Marka B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 sierpnia 2005 r., sygn. akt I SA/Kr 2644/02 w sprawie ze skargi Marka B. na decyzje Izby Skarbowej w K. z dnia 11 października 2002 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, listopad i grudzień 1997 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Marka B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 900 /dziewięćset/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi Marka B., dalej zwanego Skarżącym, na decyzje Izby Skarbowej w K. z dnia 11 października 2002 roku (...), na mocy których utrzymane zostały w mocy decyzje organu podatkowego I instancji określające Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług i jednocześnie zaległość w tym podatku wraz z odsetkami za marzec, kwiecień, listopad oraz grudzień 1997 roku.

Jak wynika z ustalonego przez Sąd I instancji stanu faktycznego w wyniku kontroli organ podatkowy przyjął, że Skarżący bezpodstawnie obniżył w miesiącu marcu i kwietniu 1997 roku podatek należny o podatek naliczony ujęty w fakturach wystawionych przez "F." sp. z o.o. w Z. za wykonanie szeregu usług, w tym przeprowadzenie rozmów wstępnych z kontrahentem, doradztwa, ustalenia sytuacji finansowej odbiorców, u których występują opóźnienia w płatnościach oraz sprawdzenia perspektywicznej sytuacji finansowej kontrahenta w związku z planowaną przez niego restrukturyzacją przedsiębiorstwa. Z kolei w miesiącu listopadzie 1997 roku Skarżący obniżył z naruszeniem prawa podatek należny o podatek naliczony wynikający z zakupu dywanu i ręczników. W miesiącu grudniu 1997 roku Skarżący zdaniem organu podatkowego bezpodstawnie obniżył podatek należny o podatek naliczony wynikający z zakupu mebli z ratanu, wyposażenia kuchni, pościeli i suszarki towarów oraz 6 szt. krzeseł. Jak podkreślił w uzasadnieniu organ podatkowy I instancji pomiędzy poniesionymi przez podatnika wydatkami a osiągnięciem przez podatnika przychodu nie ma związku przyczynowo - skutkowego. Wydatki te zatem, jako niestanowiące kosztu uzyskania przychodu zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm., dalej ustawy o VAT/ w związku z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /t. jedn. z 1993 roku Dz.U. nr 90 poz. 416 ze zm., dalej updof/ nie mogą być podstawą do obniżenia podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne