31.10.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 31 padziernika 2006 r., sygn. II FSK 1207/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski, Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 31 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej (...) Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 marca 2005 r. sygn. akt I SA/Gl 649/04 w sprawie ze (...) Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w W. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 2 kwietnia 2004 r. (...) w przedmiocie ulgi płatniczej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 marca 2005 r., I SA/Gl 649/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę (...) Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 2 kwietnia 2004 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia 2 stycznia 2004 r. odmawiającą rozłożenia na raty spłaty zaległego podatku od nieruchomości za miesiące od kwietnia do grudnia 2003 r. oraz drugiej raty podatku od środków transportowych za 2003 r. i odmawiającą umorzenia odsetek od powyższych zaległości.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że przepisy określające zasady umarzania, odraczania terminów płatności i rozkładania na raty podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami mogą być stosowane jedynie w sytuacjach szczególnych, uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem społecznym. Nawet w przypadku ustalenia, że w sprawie istnieją okoliczności uzasadniające zastosowanie ulg spłacie zobowiązań podatkowych, na organie podatkowym nie spoczywa obowiązek uwzględnienia żądania podatnika, zastosowanie ulgi jest bowiem prawem, nie obowiązkiem organu. SKO zwróciło również uwagę, że w przypadku gdy podatnik jest przedsiębiorcą, zastosowanie wobec niego ulg podatkowych, stosownie do art. 67 par. 1a i art. 48 par. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm. - dalej "Ordynacja podatkowa"/ następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców /Dz.U. nr 141 poz. 1177 ze zm./. Organ odwoławczy stwierdził również, że organ pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie podatkowe, zapewnił stronie czynny w nim udział, a dokonane ustalenia znalazły odzwierciedlenie w uzasadnieniu decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty