21.11.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2006 r., sygn. I FSK 1226/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Jan Zając, Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnych H. J. oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 12 sierpnia 2005 r. sygn. akt I SA/Bk 161/05 w sprawie ze skargi H. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia [...] nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości w podatku od towarów i usług spółki cywilnej B. za styczeń, luty oraz marzec 2001 r. 1. oddala skargę kasacyjną H. J, 2. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku, 3. zasądza od H. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku kwotę 700 zł /słownie: siedemset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2005 r., sygn. akt I SA/Bk 161/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia [...] uchylającą w całości decyzję Urzędu Skarbowego w Suwałkach z dnia [...], w sprawie odpowiedzialności byłego wspólnika Spółki Handlowo Usługowej B. s.c., H. J. za zaległości podatkowe zlikwidowanej spółki w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec 2001 r.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, stanowią wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących albo ich duplikaty, co oznacza, że żadna inna okoliczność, czy fakt nie może dawać takiej podstawy. Dlatego też Dyrektor Izby Skarbowej nie uwzględnił okoliczności, że podatnik z przyczyn od siebie niezależnych utracił całość dokumentacji zlikwidowanej spółki i nie był w stanie w pełni jej odtworzyć. Za całkowicie chybione uznał zarzuty skarżącej, iż organy podatkowe niedostatecznie uczestniczyły w odtwarzaniu tej dokumentacji. Wskazał, że w postępowaniu podatkowym ciężar dowodu spoczywa na tym, kto z danego zdarzenia chce wywieść korzystne dla siebie skutki prawne i uznał, że nie można obarczać organów podatkowych odpowiedzialnością za to, że nie podjęły niezbędnych działań zmierzających do odtworzenia utraconej dokumentacji. Ponadto w jego ocenie współdziałanie organów podatkowych w odtwarzaniu dokumentacji podatkowej "w tej konkretnej sytuacji mogłoby budzić uzasadnione zastrzeżenia". Organ odwoławczy stwierdził również, że art. 115 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. dalej Ordynacja podatkowa) nie daje podstaw do orzekania o ustaleniu dodatkowego zobowiązania podatkowego i dlatego odstąpił od jego ustalenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty