Wyrok NSA z dnia 29 maja 2006 r., sygn. I FSK 887/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Sędziowie NSA Ryszard Mikosz, Małgorzata Niezgódka - Medek, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej PTK "C." Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 czerwca 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 781/05 w sprawie ze skargi PTK "C." Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od PTK "C." Sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5.400 zł /słownie: pięć tysięcy czterysta złotych / tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 08.06.2005 r., III SA/Wa 781/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę PTK "C." Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25.01.2005 r. utrzymującą w mocy decyzję Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 02.09.2004 r., którą określono skarżącej spółce za niektóre miesiące 1999 r. kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług i kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
W uzasadnieniu do tego wyroku w pierwszej kolejności przybliżono przebieg postępowania przed organami podatkowymi. W tych ramach wskazano, że zasadniczym powodem wydania w stosunku do skarżącej spółki decyzji wymiarowej było ustalenie, iż jako podstawę opodatkowania pakietu sprzedawanego w czasie świątecznej promocji w 1999 r. podano jedynie cenę netto telefonu zgodną z obowiązującym w tym czasie cennikiem, zaś w ocenie organu podatkowego zestaw 5 kaset VHS - dołączony do sprzedawanych telefonów - stanowił bezpłatny dodatek. W takiej sytuacji uznano więc, że komplet kaset VHS przekazywano na cele reprezentacji albo reklamy i jako takie powinny podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm., zwana dalej "ustawa o VAT"/. Przekazanie powinno również zostać udokumentowane rachunkiem uproszczonym wystawionym stosownie do art. 32 ustawy o VAT oraz ujęte w ewidencji prowadzonej zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty