05.12.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. I FSK 796/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krzysztof Stanik Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (spr.) Sędzia WSA del. Ryszard Maliszewski Protokolant Krzysztof Cisłak po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. Spółki z o.o. w likwidacji w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 maja 2005 r. sygn. akt I SA/Op 46/05 w sprawie ze skargi V. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od V. Spółki z o.o. w likwidacji w W. (dawniej P. Sp. z o.o. w O.) na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I FSK 796/05

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej V. Sp. z o.o. w likwidacji jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 maja 2005 r. sygn. akt I SA/Op 46/05. Wyrokiem tym Sąd, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "P.p.s.a." oddalił skargę spółki (poprzednio występującej pod nazwą P. Sp. z o.o.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia [...] uchylającą w całości decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu z dnia [...] i przekazującą sprawę temu organowi do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu Sąd przedstawił stan sprawy. Podał, że organ pierwszej instancji wymienioną wyżej decyzją określił spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za styczeń oraz maj - lipiec 1999 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie w tym podatku. Przyczyną tego orzeczenia było stwierdzenie w toku kontroli skarbowej, że spółka zaniżyła podatek należny w części dotyczącej czynszu podnajmu hotelu w O. bowiem pomiędzy nią a drugą stroną umowy podnajmu istniał związek, o którym mowa w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "ustawą o VAT". Z uwagi na fakt, że w O. nie było innego hotelu i nie można było ustalić przeciętnych cen stosowanych w tej miejscowości dla tego rodzaju świadczeń, organ pierwszej instancji, stosując art. 17 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, oszacował obrót Spółki z tytułu podnajmu na poziomie kosztów własnych ponoszonych przez P. na najem spornej nieruchomości (amortyzacja i czynsz należny G. P.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne