06.07.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2006 r., sygn. I FSK 1008/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie: Sędzia NSA Juliusz Antosik (spr.) Sędzia NSA Ryszard Mikosz Protokolant: Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "C." S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 2048/04 w sprawie ze skargi "C." S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 sierpnia 2004 r., (...) w przedmiocie w podatku od towarów i usług za listopad 2003 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie pierwszym i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz "C." S.A. z siedzibą w W. kwotę 545 zł /słownie: pięćset czterdzieści pięć/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2005 r., III SA/Wa 2048/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "C." SA z siedzibą w W. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 sierpnia 2004 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Wymienioną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika (...) Urzędu Skarbowego z 21 maja 2004 r. określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług za listopad 2003 r., uchylił w całości decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. W skardze do sądu administracyjnego Spółka zarzuciła m.in. naruszenie art. 125 par. 1 Ordynacji podatkowej, podnosząc, że zebrany przez organ odwoławczy materiał dowodowy pozwalał na wydanie decyzji merytorycznej, zaś brak rzetelności w postępowaniu organu I instancji nie może być przesłanką do przekazania sprawy do ponownego rozpoznania na podstawie art. 233 par. 2 Ordynacji.

Sąd w swoich rozważaniach, po przedstawieniu analizy regulacji zawartej w art. 233 par. 2 Ordynacji podatkowej, podał, że podatkowy organ odwoławczy podkreślił, że uchylone rozstrzygnięcie organu I instancji zapadło bez wyjaśnienia istotnej z punktu widzenia prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za listopad 2003 r. kwestii udokumentowania transakcji sprzedaży podróżnym towarów krajowych w wolnym obszarze celnym. W ocenie organu odwoławczego, dla rozstrzygnięcia sprawy było wymagane przeprowadzenie postępowania mającego na celu zbadanie dokumentów celnych i ewentualne przeprowadzenie nowych dowodów w zakresie dotyczącym prawa do stosowania stawki "0" % przy sprzedaży towarów przez Spółkę w wolnym obszarze celnym. Organ odwoławczy poddał też pod rozwagę organowi I instancji kwestię nieuznania całej wykazanej w deklaracji za badany miesiąc kwoty podatku naliczonego. Ponadto Sąd zauważył, że w odpowiedzi na skargę podkreślono, że zaskarżona decyzja jest decyzją kasacyjną i, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia, nie zawiera rozstrzygnięcia merytorycznego, stąd wszelkie zarzuty względem kwestii merytorycznych są nieuprawnione, tym bardziej, że znaczna ich część została skierowana przeciw rozstrzygnięciu pierwszej instancji, a przedmiotem zaskarżenia jest decyzja uchylająca to rozstrzygnięcia. W świetle powyższych rozważań, Sąd uznał, że zarzuty skargi, w szczególności zarzut bezpodstawnego przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia sprawy nie znajdują uzasadnienia i dlatego oddalił skargę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne