Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2006 r., sygn. II FSK 1101/05
1. Tylko faktyczne zajęcie budynku lub jego części na realizowanie świadczeń zdrowotnych prowadzi do możliwości jego opodatkowania stawką preferencyjną, a więc nie jest wystarczające do jej zastosowania, tylko posiadanie tego budynku lub jego części przez podmiot świadczący działalność gospodarczą w zakresie świadczeń zdrowotnych.
2. Pomieszczenia o charakterze administracyjnym, gospodarczym i socjalnym, a także związane z zamieszkiwaniem oraz wyżywieniem kuracjuszy sanatorium, nie podlegają od 1 stycznia 2003 r., opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku od nieruchomości określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. "d" ustawy o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. 2002 nr 9 poz. 84 ze zm./, albowiem nie są zajęte na wykonywanie świadczeń zdrowotnych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), NSA del. Anna Maria Świderska, , Protokolant Magdalena Gródecka, po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej HSW "L." Sp. z o.o. w S. Oddział Kołobrzeg, Sanatorium Uzdrowiskowe SAN od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 6 kwietnia 2005 r., sygn. akt I SA/Sz 547/04 w sprawie ze skargi HSW "L." Sp. z o.o. w S. Oddział K., Sanatorium Uzdrowiskowe "S." na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 15 czerwca 2004 r., (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2005 r., I SA/Sz 547/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę HSW "L." Sp. z o.o. w S. Oddział K., Sanatorium Uzdrowiskowe "S." /zwaną dalej Spółką/ na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 15 czerwca 2004 r., (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r.
Sąd w stanie faktycznym sprawy przyjął, że Prezydent Miasta K. decyzją z dnia 24 marca 2004 r., (...) określił Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 r. w kwocie 77.408,20 zł. Z uzasadnienia decyzji tego organu wynikało, iż skarżąca posiadająca status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej i będąca użytkownikiem wieczystym gruntu oraz właścicielem budynków położonych w K., w deklaracji w zakresie podatku od nieruchomości za 2003 r. objęła preferencyjną stawką podatku przewidzianą dla budynków zajętych na świadczenie usług zdrowotnych, wszystkie posiadane przez siebie budynki, za wyjątkiem wynajętych osobom trzecim. Organ podatkowy pierwszej instancji, uznając wskazane działanie za wadliwe, wezwał ją do dokonania korekty deklaracji. W związku z tym, że podatnik jej nie skorygował, Prezydent Miasta K. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe, w następstwie którego określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2003 r. przyjmując, że preferencyjnej stawce opodatkowania, określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. "d" ustawy o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. 2002 nr 9 poz. 84 ze zm./ - zwana dalej upol, podlega wyłącznie powierzchnia użytkowa pomieszczeń zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych, tj. część medyczno-lecznicza budynków. Natomiast pozostałe pomieszczenia, a w szczególności części hotelowe, administracyjne, gastronomiczne, gospodarcze, organ podatkowy pierwszej instancji zakwalifikował jako związane z działalnością gospodarczą inną niż świadczenie usług zdrowotnych i opodatkował stawką najwyższą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty