Wyrok NSA z dnia 19 września 2006 r., sygn. I FSK 1073/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Maja Fabrowska, po rozpoznaniu w dniu 19 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "V." sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 470/05 w sprawie ze skargi "V." sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 24 listopada 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "V." Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Decyzją z dnia 24 maja 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W.-W. odmówił skarżącej spółce zwrotu podatku od towarów i usług za kwiecień 1999 r. oraz określił wysokość tego zwrotu w kwocie "0" zł. Organ podatkowy zakwestionował w tej decyzji prawidłowość odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury VAT z dnia 13 kwietnia 1999 r. wystawionej skarżącej spółce przez "P." sp. z o.o. z tytułu sprzedaży nieruchomości. Stwierdzono, że faktura ta potwierdzała czynność, do której mają zastosowanie przepisy art. 58 i art. 83 Kodeksu cywilnego. W związku z tym faktura ta nie mogła stanowić podstawy do odliczenia, gdyż zgodnie z par. 54 ust. 4 pkt 5 lit. "c" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./ w przypadkach gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne potwierdzające czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego, to nie stanowią one podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej w W. decyzją z dnia 24 listopada 2004 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu podatkowego pierwszej instancji. Organ odwoławczy wskazał, że skarżąca spółka nie dokonywała bezpośrednio żadnych płatności na rzecz sprzedawcy z tytułu nabycia nieruchomości. Natomiast w jej imieniu Przedsiębiorstwo Handlowe "D." sp. z o.o. z siedzibą w R. czterema przelewami, dokonało płatności na konto "P." sp. z o.o. W zamian za dokonanie tych płatności "D." sp. z o.o. objęła udziały w podwyższonym kapitale zakładowym skarżącej spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty