09.05.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2006 r., sygn. I FSK 746/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia WSA del. Barbara Kołodziejczak - Osetek (spr.), Protokolant Krzysztof Cisłak, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej PDB "W." sp. z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Po 3017/02 w sprawie ze skargi PDB "W." sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 14 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień i październik 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od PDB "W." sp. z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 3.600 zł /trzy tysiące sześćset/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Po przeprowadzonej kontroli podatkowej Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w P. wydał w dniu 7 czerwca 2002 r. decyzję (...), w której określił spółce za miesiące sierpień i październik 2000 r. zobowiązanie w podatku od towarów i usług, zaległość podatkową oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

Z ustaleń dokonanych przez inspektora kontroli skarbowej, przedstawionych w uzasadnieniu decyzji wynika, że spółka dokonała w sierpniu i październiku importu usług w rozumieniu art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm. zwana dalej "ustawa o VAT"/, według którego usługi świadczone na terytorium Polski, za których wykonanie, należność przekazywana jest osobie lub jednostce mającej siedzibę za granicą traktuje się jako import usług. Natomiast na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o VAT, podlega on opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem inspektora kontroli skarbowej importowane usługi polegały na wykonaniu przez niemiecką spółkę "I." Thomas B. usług polegających na zorganizowaniu współpracy z Klubem sportowym "P." w P. w taki sposób, aby zaistniały warunki umożliwiające zmianę prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z kolei na podstawie porozumienia z dnia 12 lipca 2000 r. Thomas B., zwany w umowie pośrednikiem, zobowiązał się "pośredniczyć w akwizycji dla "D." sp. z o.o. możliwości zawarcia umowy kupna od MKS "P." w P. obiektu w P. przy ulicy S. działka nr 5/7. W ocenie Inspektora Kontroli Skarbowej w rozliczeniu za miesiąc sierpień kontrolowana spółka zobowiązana była obliczyć kwotę należnego podatku od towarów i usług z tytułu importu usług według stawki 22% i wykazać ją w ewidencji prowadzonej na potrzeby tego podatku oraz w deklaracji składanej na potrzeby podatku od towarów i usług. Ponadto Inspektor Kontroli Skarbowej podniósł, że świadczenie takich usług nie jest objęte zakresem zwolnienia określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 109 poz. 1245 ze zm. zwanego dalej "rozporządzenie MF"/. Zdaniem inspektora kontroli skarbowej zwolnienie od podatku wymienione w par. 69 pkt 5 lit. "b" powołanego rozporządzenia obejmuje prowizje oraz inne wynagrodzenia z tytułu wykonania usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami a ponadto zwolnienie to przysługuje podmiotom, które takie usługi wykonują, a w tym przypadku kontrolowana spółka była nabywcą usługi, a nie jej wykonawcą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne