Wyrok NSA z dnia 17 października 2006 r., sygn. I FSK 85/06
1. Członek zarządu spółki kapitałowej może odpowiadać za jej zaległości podatkowe, jeżeli nie złoży wniosku o ogłoszenie upadłości w odpowiednim terminie.
2. W przypadku złożenia powyższego wniosku po upływie właściwego terminu, odpowiedzialność za zaległości spółki nie jest wyłączona i dotyczy to zarówno zaległości powstałych przed złożeniem wniosku, jak też powstałych po złożeniu wniosku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 17 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Marcina Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2005 r., III SA/Wa 1066/04 w sprawie ze skargi Marcina Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 kwietnia 2004 r., (...)
w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną; (...).
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 14 października 2005 r. /III SA/Wa 1066/04/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Marcina Ł. /zwanego dalej skarżącym/ na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 kwietnia 2004 r. w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Skarżący pełnił funkcję prezesa zarządu spółki z o.o. "Auto-Ł." m.in. w okresie od października 2000 r. do sierpnia 2003 r. Spółka ta za miesiące: październik - grudzień 2000 r., marzec - październik 2001 r., luty - kwiecień oraz czerwiec - sierpień 2002 r. złożyła deklaracje dotyczące podatku od towarów i usług /VAT-7/, lecz nie zapłaciła wynikających z nich należności podatkowych. Naczelnik Urzędu Skarbowego W.-B., decyzją z dnia 11 grudnia 2003 r., orzekł o odpowiedzialności podatkowej Marcina Ł. za powyższe zaległości podatkowe oraz za odsetki w łącznej wysokości 587.892,94 zł. W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji powołał się na art. 116 par. 1 i 2 Ordynacji podatkowej i wyjaśnił, że zostały spełnione pozytywne przesłanki orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej. Podkreślił, że skarżący nie wykazał przesłanek ekskulpujących go od tej odpowiedzialności, gdyż wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony dopiero 10 kwietnia 2002 r., a więc później niż to wynikało z art. 5 par. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe /t.j. Dz.U. 1991 nr 118 poz. 512 ze zm./, nie wszczęto także postępowania układowego jak również nie wskazano mienia, z którego byłaby możliwa egzekucja zaległości. Dyrektor Izby Skarbowej w W., utrzymując w mocy powyższą decyzję, podzielił stanowisko organu I instancji, że żadna przesłanka uwalniająca członka zarządu od odpowiedzialności za zobowiązania spółki nie została w powyższej sprawie spełniona. Podkreślił, że wniosek o ogłoszenie upadłości został zgłoszony ze znacznym upływem terminu wynikającego z przepisów Prawa upadłościowego, a z oceny okoliczności faktycznych wynikało, że nie można było uznać zaprzestania spłacania długów od 2000 r. za krótkotrwałe, bowiem zadłużenie sukcesywnie wzrastało dochodząc w dniu 31 grudnia 2001 r. do kwoty 5.323.945,16 zł. Ponadto - jak zaznaczył Dyrektor Izby Skarbowej - skarżący nie wykazał braku winy w niezgłoszeniu w terminie upadłości oraz nie wskazał mienia, z którego byłaby możliwa egzekucja.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty