04.01.2006

Postanowienie NSA z dnia 4 stycznia 2006 r., sygn. I FSK 334/05

Jeżeli pierwszą czynnością procesową dokonywaną przez pełnomocnika skarżącego jest wniesienie skargi, to należy dołączyć do niej pełnomocnictwo /lub jego wierzytelny odpis/ stosownie do art. 46 par. 3 w związku z art. 57 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./, nawet wówczas gdy zostało złożone w postępowaniu administracyjnym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 4 stycznia 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skarg kasacyjnych Dariusza M. od postanowień Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2005 r., od I SA/Wr 1263/04 do I SA/Wr 1267/04 w sprawach ze skarg Dariusza M. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J.-G. z dnia 8 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec, lipiec i październik 1999 r. czerwiec 2000 sierpień 2001 - oddala skargi kasacyjne.


UZASADNIENIE

Pięcioma postanowieniami z dnia 22 listopada 2004 r., I SA/Wr 1263/04-I SA/Wr 1267/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargi Dariusza M. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 8 czerwca 2004 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług odpowiednio za czerwiec, lipiec i październik 1999 r., czerwiec 2000 r. oraz sierpień 2001 r.

W identycznie brzmiących uzasadnieniach postanowień podano, że Sąd pismem z 23 sierpnia 2004 r. wezwał pełnomocnika skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi przez uiszczenie wpisu i przedłożenie pełnomocnictwa procesowego. W dniu 2 września 2004 r. wpłynęła kwota wpisu, jednak nie przesłano wymaganego pełnomocnictwa. W związku z powyższym, pismem z 11 października 2004 r. Sąd zwrócił się do skarżącego o uzupełnienie braku skargi przez jej podpisanie; pismo to zostało doręczone stronie w trybie art. 73 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w dacie 2 listopada 2004 r. Jednak strona nie uzupełniła braku skargi. Wojewódzki Sąd Administracyjny zauważył, że zgodnie z art. 57 par. 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a więc m.in. zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Jednocześnie, jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Taki odmienny skutek przewidziany jest w odniesieniu do skargi, bowiem zgodnie z art. 58 par. 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi, sąd skargę odrzuca. W sprawie będącej przedmiotem orzekania, Sąd zwrócił się do skarżącego z pismem wzywającym do usunięcia braków formalnych skargi, pouczając jednocześnie o skutkach niedopełnienia ww. czynności. Pomimo prawidłowego doręczenia pisma, skarżący nie uzupełnił braków skargi, co czyni koniecznym jej odrzucenie. Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne