Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2006 r., sygn. I FZ 201/06
W świetle art. 246 par. 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ rozstrzygnięcie w przedmiocie przyznania prawa pomocy, w zakresie kosztów sądowych niezbędnych do rozpoznania sprawy na danym etapie postępowania, powinno uwzględniać przede wszystkim bieżącą sytuację finansową wnioskodawcy. Natomiast w odniesieniu do wydatków nie wpływających na możliwość rozstrzygnięcia sprawy co do istoty, może opierać się także na kompleksowej analizie zdolności płatniczych strony /np. możliwości obciążenia majątku prawami osób trzecich bądź jego zbycia/.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Jerzego K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 marca 2006 r. I SA/Lu 454/05 w zakresie przyznania prawa pomocy obejmującego zwolnienie skarżącego od wpisów od zażaleń z dnia 9 grudnia 2005 r. w sprawie ze skargi Jerzego K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 27 lipca 2005 r. (...) w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki akcyjnej w podatku od towarów i usług za 1999 r. postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie; przyznać skarżącemu prawo pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Lublinie; oddalić wniosek o przyznanie prawa pomocy w pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 28 marca 2006 r., I SA/Lu 454/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie przyznał Jerzemu K. prawo pomocy w zakresie częściowym, obejmującym zwolnienie skarżącego od konieczności uiszczenia opłat sądowych od dwóch zażaleń z dnia 9 grudnia 2005 r.
Jak wynika z uzasadnienia powołanego orzeczenia, w toku postępowania sądowoadministracyjnego wpłynął wniosek skarżącego z dnia 28 października 2005 r. o zwolnienie go od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata. Do wniosku skarżący załączył kserokopię opinii biegłego sądowego, stwierdzającą u skarżącego znaczny obustronny niedosłuch, kserokopię wypisu z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy wnioskodawcy, kserokopię karty informacyjnej z pobytu w szpitalu w dniach od 14 do 26 września 2005 r., kserokopię opinii w sprawie stanu zdrowia Jerzego K., oraz faktury VAT dokumentujące zakup leków przez skarżącego w miesiącu wrześniu 2005 r. a także kserokopię odcinków emerytur otrzymywanych przez Jerzego K. i Łucję W.-K.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty