Wyrok NSA z dnia 21 marca 2006 r., sygn. II FSK 440/05

Posiadanie statusu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej nie stanowi cechy prawnie istotnej, która mogłaby uzasadniać zróżnicowane ich traktowanie na gruncie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 2000 nr 54 poz. 654 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2003 r.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "MMI" Spółki z o.o. z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2004 r.; I SA/Ol 69/04 w sprawie ze skargi "MMI" Spółki z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 16 lutego 2004 r.; (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy od 1.04.2001 r. do 31.03.2002 r. oraz odsetek za zwłokę od zaliczek na ten podatek za miesiące maj, czerwiec, sierpień i grudzień 2001 r. - uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Olsztynie; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 grudnia 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "MMI" Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 16 lutego 2004 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 1 kwietnia 2001 r. - 31 marca 2002 r. oraz odsetki za zwłokę od zaliczek na ten podatek za miesiące: maj - sierpień i grudzień 2001 r.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd stwierdził, iż zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączeniu z przychodu stanowi kwota będąca nadwyżką ponad kwotę nominalną za akcje i przekazana na kapitał zapasowy spółki. Skoro ustawodawca użył słowa "akcje" to w ocenie Sądu odnosi się to do spółek akcyjnych i nie może być stosowana do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Wobec tego w ocenie Sądu organ podatkowy odwoławczy zasadnie przyjął, że spółka zaniżyła przychód o kwotę 5.263.200 zł przekazanej na kapitał zapasowy spółki nadwyżki ponad wartość nominalną objętych przez wspólników udziałów. Zdaniem Sądu, za takim rozumieniem art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przemawia wykładnia gramatyczna przepisu, która to wykładnia jest wiodąca i w niniejszej sprawie nie nasuwa wątpliwości. Z tego też powodu nie ma podstaw do kierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego o zgodności omawianego przepisu z przepisami Konstytucji RP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne