30.05.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2006 r., sygn. II FSK 699/05

Leasingodawca powinien rozpoznawać przychody z tytułu odszkodowań umownych w leasingu na zasadzie kasowej, to jest w momencie wpłynięcia kwoty należności na jego rachunek.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "R.-L. P." Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2005 r. III SA/Wa 2053/04 w sprawie ze skargi "R.-L. P." Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 września 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r. - uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie;


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lutego 2005 r. /III SA/Wa 2053/04/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "R.-L. P". S.A. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 września 2004 r., (...), w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji ustalił, iż zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał decyzję Naczelnika Pierwszego (...) Urzędu Skarbowego w W. z dnia 15 czerwca 2004 r. odmawiającą stwierdzenia wnioskowanej przez spółkę nadpłaty. Zdaniem spółki niesłusznie rozpoznała ona jako przychód podatkowy 2003 r. kwotę nieotrzymanych odszkodowań wynikających z rozwiązania i wygaśnięcia umów leasingu, które stały się wymagalne w tym roku. Spółka rozpoznała je jako przychód w momencie ostatecznego rozliczenia podatku /dlatego zapłaciła też odsetki za zwłokę/, tymczasem zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwoty odszkodowań powinny być rozpoznane jako przychód w momencie ich otrzymania.

Zdaniem spółki odszkodowania te nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż uzyskiwanie odszkodowań co do zasady nie jest i nie może być przedmiotem działalności gospodarczej. Przychód z tego tytułu ma charakter bierny, tj. uzyskiwany jest w przypadku spełnienia zdarzeń niezależnych od podmiotu je otrzymującego, nie jest natomiast efektem jego działalności. Nadto odszkodowania mają jedynie na celu wyrównanie szkód, a zatem nie służą zarobkowi. Spółka powołała się również na wykładnię systemową - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych /w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 1999r./ zwolnieniu podlegały odszkodowania otrzymane, a skoro art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 mają zasadniczo takie samo brzmienie, oznacza to, że intencją ustawodawcy było uznanie za przychód zwolniony odszkodowań faktycznie otrzymanych, a nie należnych. Spółka wywiodła, że celem doprecyzowania momentu uzyskania przychodu w art. 12 ust. 3a-3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych było wskazanie tego momentu w sposób możliwie zbliżony do typowego momentu faktycznego uzyskania korzyści ekonomicznych - w przypadku odszkodowań moment uzyskania korzyści nie pokrywa się zazwyczaj z momentem wymagalności danego odszkodowania. Spółka wskazała też na niemożność prawidłowego ustalenia kwoty ewentualnego przychodu należnego w związku z pomniejszaniem niektórych odszkodowań o odszkodowania uzyskane od ubezpieczycieli lub korzyści z ponownego zadysponowania przedmiotu leasingu. Gdy odszkodowania stają się wymagalne niemożliwe jest określenie ich wysokości, a zatem przychody należne określane są w sposób prowizoryczny, zakwestionowany przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r., III SA 3382/02. Strona wskazała też, iż zastosowanie art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych skutkowałoby ponoszeniem przez nią nie tylko ciężaru związanego z niewłaściwym zachowaniem kontrahenta, ale i podatku dochodowego od odszkodowania, które jest dopiero oczekiwane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne