12.01.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. FSK 1693/04

Aby skorzystać z preferencyjnej stawki "0" w eksporcie usług usługi te muszą być świadczone w kraju i być bezpośrednio związane z eksportem towarów. Poza tym z zawartych umów musi wynikać, że wartość tych usług jest uwzględniona w cenie eksportowanego towaru. Powyższe warunki muszą być spełnione jednocześnie i zaistnieć przed złożeniem deklaracji podatkowej. (...)
Warunkiem skorzystania z obniżonej stawki w podatku nie jest forma pisemna umów. Jednak z wykładni pragmatycznej wynika, iż podatnik, który chce skorzystać z najniższej stawki podatkowej w podatku od towarów i usług musi udokumentować wskazane przesłanki do zastosowania art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy od towarów i usług.

Wyrokiem z dnia 19.03.2004 r., sygn. akt I SA/Lu 570/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Zakładów "M" S.A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 01.09.2003 r., nr. ZP.2 4407/37/03 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc listopad 2000 r. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na podstawie następującego stanu faktycznego: Decyzją z dnia 01.09.2003 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie, na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania pełnomocnika Zakładów "M" S.A. od decyzji Urzędu Skarbowego w Chełmie z dnia 31.12.2002 r., w sprawie podatku od towarów i usług za miesiąc listopad 2000 r., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. Z uzasadnienia tego rozstrzygnięcia wynikało, że Spółka zakwalifikowała sprzedaż usług wykonanych w kraju na rzecz podmiotów zagranicznych do usług bezpośrednio związanych z eksportem towarów i opodatkowała niezasadnie tę sprzedaż stawką 0%. Sprzedaż ta została udokumentowana sześcioma fakturami VAT eksportowymi, z których wynikało, że przedmiotem transakcji były usługi eksportowe takie jak pakowanie, magazynowanie, załadunek i przeładunek. W trakcie postępowania kontrolnego Spółka nie okazała jednak żadnych dokumentów związanych ze sprzedażą tych umów, a w szczególności umów zawartych z nabywcami usług. W toku kontroli ustalono również, że Spółka w rozliczeniu podatku od towarów VAT za listopad 2000 r. pomniejszyła podatek należy o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w grudniu 2000 r., co narusza art. 19 ust. 1 3 a ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp