16.11.2005

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2005 r., sygn. I OSK 156/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędziowie NSA Zbigniew Rausz /spr./, Joanna Runge-Lissowska, Protokolant Urszula Radziuk, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Leszka S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2004 r. sygn. akt I SA 2020/02 w sprawie ze skargi Leszka S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 5 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego o nieprzyznaniu prawa własności czasowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I OSK 156/05

U Z A S A D N I E N I E

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 10 sierpnia 2004 r. I SA 2020/02 oddalił skargę Leszka S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z 5 sierpnia 2002 r. (...) odmawiającą stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z 17 sierpnia 1954 r. (...) o nieprzyznaniu dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Wileńskiej 59 prawa własności czasowej do gruntu oraz o przejściu własności położonych na tym gruncie budynków na rzecz Skarbu Państwa.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że jak podał organ administracyjny przedmiotowa nieruchomość przed wejściem w życie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy /Dz.U. nr 50 poz. 279/ stanowiła własność Zofii D.-B. Dotychczasowa właścicielka nie złożyła wniosku o przyznanie prawa własności czasowej, natomiast w terminie określonym w art. 7 ust. 1 dekretu wniosek taki złożył Okręgowy Urząd Likwidacyjny w Warszawie.

W dniu 17 sierpnia 1954 r. Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie wydało orzeczenie o nieprzyznaniu dotychczasowej właścicielce prawa własności czasowej, ponieważ w terminie do dnia 19 października 1948 r. nie złożyła ona wniosku zgodnie z art. 7 dekretu, w związku z czym - stosownie do art. 8 powołanego dekretu - także budynki /fragmenty murów/ położone na przedmiotowym gruncie przeszły na własność Skarbu Państwa. Zofia D.-B. zmarła w dniu 30 października 1988 r. i zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy z 1 czerwca 1989 r. (...) spadek po zmarłej Zofii D.-B. nabył Leszek S. W dniu 12 lipca 2000 r. Leszek S. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności ww. orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z 17 sierpnia 1954 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie zgodziło się z twierdzeniem o rażącym naruszeniu prawa przy wydaniu orzeczenia. W szczególności za takie naruszenie prawa nie może być potraktowane stanowisko organu orzekającego, iż nie został złożony wniosek, o którym mowa w art. 7 ust. 1 dekretu. Kolegium nie podzieliło poglądu wnioskodawcy, że wniosek złożony przez Okręgowy Urząd Likwidacyjny w Warszawie mógł wywołać skutek określony cyt. przepisem dekretu. W ocenie Kolegium wniosek ten nie mógł zastąpić wniosku dotychczasowego właściciela, ponieważ okręgowe urzędy likwidacyjne powołane przepisami dekretu z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich /Dz.U. nr 13 poz. 87 ze zm./ nie były wyposażone w kompetencje do reprezentowania dotychczasowych właścicieli gruntów warszawskich w sprawach o przyznanie prawa własności czasowej, a w szczególności do składania w ich imieniu wniosków o przyznanie tego prawa. Jest poza sporem, że dotychczasowa właścicielka ani osobiście, ani przez pełnomocnika takiego wniosku nie złożyła. Uniemożliwiło to przyznanie jej prawa własności czasowej do gruntu. Nie ma też dowodu na to, że Okręgowy Urząd Likwidacyjny w Warszawie złożył w imieniu i za zgodą właścicielki wniosek o przyznanie prawa własności czasowej bo nic nie potwierdza, iżby właścicielka udzieliła pełnomocnictwa do działania w jej imieniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty