16.11.2005 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2005 r., sygn. II OSK 199/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz, Sędziowie NSA Jerzy Bujko (spr.), Zygmunt Zgierski, Protokolant Anna Wieczorek, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 października 2004r., sygn. akt 3/II SA / Ka 2908/02 w sprawie ze skargi E. Z. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

E. Z. reprezentowana przez pełnomocnika wniosła skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 X 2004 r., sygn. akt 3/II SA/Ka 2908/02, oddalający jej skargę złożoną na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...]. Decyzją tą utrzymano w mocy decyzję organu I instancji odmawiającą stwierdzenia choroby zawodowej skarżącej. Decyzje te zostały wydane w następującym stanie faktycznym:

E. Z. wystąpiła o stwierdzenie u niej choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby narządu głosu związanej z nadmiernym wysiłkiem głosowym w czasie wielu lat wykonywania zawodu nauczyciela. Po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego w środowisku pracy i uzyskaniu dwóch orzeczeń lekarskich Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 1 pkt 2, art. 4 pkt 5, art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 13 marca 1985 r., o Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) oraz §§ 1, 7 i § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.) orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u E. Z. choroby zawodowej narządu głosu - wymienionej w pozycji 7 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do przedmiotowego rozporządzenia. Swoje rozstrzygnięcie oparł na orzeczeniu Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...] z dnia 17 stycznia 2002 r., która to placówka nie rozpoznała choroby zawodowej narządu głosu ze względu na brak zmian patologicznych krtani charakterystycznych dla schorzenia wymienionego w katalogu zamkniętym wykazu chorób narządu głosu ze względu na brak zmian patologicznych krtani charakterystycznych dla schorzenia wymienionego w katalogu zamkniętym wykazu chorób narządu głosu o etiologii zawodowej oraz na orzeczeniu Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] nr [...] z dnia 28 sierpnia 2002 r., które potwierdziło brak podstaw do rozpoznania zawodowej choroby narządu głosu. Stwierdzono przewlekły prosty podsychający nieżyt błony śluzowej gardła i krtani. przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne w Szkole Podstawowej Nr [...] w [...], w zakładzie pracy w których E. Z. była zatrudniona w latach 1974-2000 jako nauczyciel nauczania początkowego, wykazało, że pracowała ona w warunkach stwarzających powstanie choroby zawodowej narządu głosu związanej z nadmiernym wysiłkiem głosowym. Podobnie jak w latach 1972-1974, kiedy pracowała w Szkole Podstawowej Nr [...] w [...] jako wychowawca w świetlicy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne