14.04.2005

Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2005 r., sygn. OSK 1909/04

Art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty /Dz.U. 1996 nr 67 poz. 329 ze zm./ nie daje organom gminy wyboru formy realizacji obowiązku określonego w tym przepisie.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski /spr./, Sędziowie NSA Joanna Runge-Lissowska, Jan Paweł Tarno, Protokolant Urszula Radziuk, po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Burmistrza Miasta Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 września 2004 r. sygn. akt II SA/Rz 715/04 w sprawie ze skargi Małgorzaty i Janusza M. na czynność Burmistrza Miasta Ł. w przedmiocie odmowy uznania uprawnienia małoletniego skarżącego do zapewnienia dojazdu do szkoły oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

OSK 1909/04

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 września 2004 r., II SA/Rz 715/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi Małgorzaty i Janusza M., stwierdził bezskuteczność czynności Burmistrza Miasta Ł. zawartą w piśmie z 15 grudnia 2003 r., (...) w przedmiocie odmowy zapewnienia małoletniemu Bartłomiejowi M. bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do Gimnazjum w Zespole Szkół Specjalnych w R. i z powrotem oraz uznał, że małoletniemu skarżącemu przysługuje uprawnienie do tego bezpłatnego transportu i opieki. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Pismem z 27 marca 2003 r. Małgorzata i Janusz M. zwrócili się do Burmistrza Miasta Ł. o zapewnienie synowi bezpłatnego środka transportu i opieki w czasie przewozu do gimnazjum w R. i z powrotem, Burmistrz pismem z 15 grudnia 2003 r. poinformował ich, że Gmina realizuje obowiązek wynikający z art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty /Dz.U. 1996 nr 67 poz. 329 ze zm./ jedynie poprzez zapewnienie zwrotu kosztów przejazdu ucznia i opiekuna z miejsca zamieszkania do gimnazjum i z powrotem. Rodzice małoletniego ponownie pismem z 9 stycznia 2004 r. zwrócili się do Burmistrza o wykonanie obowiązku wynikającego z ustawy. Burmistrz zaś pismem z 24 lutego 2004 r. podtrzymał swoje poprzednie stanowisko, dodając, że brak środków uniemożliwia mu wykonanie wnioskowanego obowiązku. W swojej skardze do Sądu skarżący wnieśli o nałożenie na Burmistrza obowiązku zapewnienia bezpłatnego środka transportu i opieki w czasie przewozu do Gimnazjum i z powrotem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne