04.10.2005

Wyrok NSA z dnia 4 października 2005 r., sygn. I OSK 62/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Hauser, Sędziowie NSA Janina Antosiewicz (spr.), Leszek Włoskiewicz, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Przemysłowej Spółdzielni Pracy "O." w likwidacji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2004 r. sygn. akt IV SA 4755/02 w sprawie ze skargi Przemysłowej Spółdzielni Pracy "O." w likwidacji na decyzję Ministra Gospodarki z dnia 15 października 2002 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia o przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 listopada 2004 r. IV SA 4755/02 oddalił skargę Przemysłowej Spółdzielni Pracy "O." w likwidacji w W. na decyzję ostateczną Ministra Gospodarki z dnia 15 października 2002 r., stwierdzającą nieważność orzeczenia nr 15 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 23 lutego 1951 r. o przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa w części dotyczącej Zakładów Przemysłowo-Handlowych F. P. Spółka z o.o. w O. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył stanowisko organu nadzoru uznające, że weryfikowane orzeczenie zostało podjęte z rażącym naruszeniem art. 3 ust. 1 lit. B i ust. 5 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej /Dz.U. nr 3 poz. 17 ze zm./, uzasadniającym stwierdzenie jego nieważności na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa.

Zdaniem organu nadzorczego za przyjęciem tego stanowiska przemawia zgromadzony w toku postępowania administracyjnego materiał dowodowy, dający podstawę do ustalenia, że w dniu 5 lutego 1946 r. tj. w chwili wejścia w życie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. zdolność zatrudnienia przy produkcji na jedną zmianę w rozumieniu art. 3 lit. B tej ustawy w przedmiotowym przedsiębiorstwie nie przekraczała 50 pracowników. Znajduje to oparcie przede wszystkim w protokole z lustracji zakładu, przeprowadzonej w dniu 17 kwietnia 1947 r. przez rzeczoznawców przysięgłych Izby Handlowej w W., w którym zdolność zatrudnienia pracowników na jedną zmianę ocenili na 17 osób, "zestawienia pracowników", obrazującego, że w lutym 1946 r. przedsiębiorstwo to zatrudniało łącznie 26 pracowników, w tym 21 fizycznych i 5 umysłowych, przy czym bezpośrednio przy produkcji pracowało 14 pracowników. Opierając się o powyższe Wojewódzka Komisja do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw w W. postanowiła skreślić omawiane przedsiębiorstwo z wykazu przedsiębiorstw podlegających nacjonalizacji, ustalając, iż "najwyższy stan zatrudnienia wynosił 27 ludzi, a obecny /postanowienie z 18 lipca 1947 r./ wynosi maksymalnie 17 ludzi".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty