21.12.2005

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2005 r., sygn. I OSK 233/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędziowie NSA Henryk Dolecki (spr.), Izabella Kulig-Maciszewska, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Towarzystwa Czytelni Ludowych w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2004 r. sygn. akt IV SA 3609/03 w sprawie ze skargi Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "M." w P. na decyzję Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2003 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia w sprawie zatwierdzenia protokołu zdawczo-odbiorczego przedsiębiorstwa 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Towarzystwa Czytelni Ludowych w G. na rzecz Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "M." w P. kwotę 120 /słownie: sto dwadzieścia/ zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 września 2004 r. po rozpoznaniu skargi Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "M." w P. uchylił decyzję Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2003 r. utrzymująca w mocy decyzję Ministra Gospodarki z dnia 17 października 2002 r. o stwierdzeniu nieważności orzeczenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 20 czerwca 1955 r., (...) w sprawie zatwierdzenia protokółu zdawczo-odbiorczego przedsiębiorstwa Zakłady Przemysłowe P. i S-ka w P. ul. S. 12 i C. 16/18 w części dotyczącej objęcia nieruchomości położonej w P. przy ul. Ch. 12 /S. 12/, objętej księgą wieczystą P., Św. M. (...), na której częściowo zlokalizowane było przedmiotowe przedsiębiorstwo.

W uzasadnieniu Sąd I instancji podał, że organ wydając zaskarżoną decyzję przyjął, że w ustawie z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej /Dz.U. nr 3 poz. 17 ze zm./ nie było przepisu zezwalającego na przejmowanie przez Państwo mienia, które nie należało do nacjonalizowanego przedsiębiorstwa. Poza tym z obowiązującego wówczas art. 40 Kh wynika, iż za składnik przedsiębiorstwa można uznać tylko taki składnik majątkowy w szczególności nieruchomość/, który do tego przedsiębiorstwa należy. W związku z tym nie było podstawy prawnej do objęcia nieruchomości położonej w P. przy ul. Ch. 12, orzeczeniem Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 20 czerwca 1955 r. (...), wydanym na podstawie par. 75a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa /Dz.U. nr 16 poz. 62 ze zm./ a zatwierdzającym protokół zdawczo-odbiorczy przedsiębiorstwa Zakłady Przemysłowe P. i S-ka w P. ul. S. 12 i C. 16/18. Na tej nieruchomości było częściowo zlokalizowane przedmiotowe przedsiębiorstwo, choć właścicielem nieruchomości była osoba trzecia, tj. Towarzystwo Czytelni Ludowych. W konsekwencji orzeczenie z dnia 20 czerwca 1955 r. w części dotyczącej nieruchomości, która należała do Towarzystwa Czytelni Ludowych wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa. Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej nie podzielił argumentacji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa "M." w P., że Towarzystwo Czytelni Ludowych w G. nie miało legitymacji do żądania wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności orzeczenia z dnia 20 czerwca 1955 r. W ocenie organu legitymację tę potwierdza postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 8 kwietnia 2002 r. o wpisie, tego podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego-Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty