06.07.2005

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2005 r., sygn. OSK 1908/04

Jeśli przełożony w zakreślonym normą par. 21 rozporządzenia z dnia 21 października 2002 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów /Dz.U. nr 151 poz. 1261/ terminie poinformował policjanta o zamiarze zwolnienia go ze służby, to choćby zwolnienie nastąpiło w terminie późniejszym niż pierwotnie zakładano, nie musiał on ponownie informować policjanta o zamiarze zwolnienia go ze służby.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Rausz ( spr. ), Sędziowie NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Leszek Włoskiewicz, Protokolant Maria Połowniak, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Jacka K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lipca 2004 r. sygn. akt II SA 3931/03 w sprawie ze skargi Jacka K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 sierpnia 2003 r. (...) w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 1 lipca 2004 r. /II SA 3931/03/ oddalił skargę Jacka K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 sierpnia 2003 r. (...) w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Jak podano w uzasadnieniu wyroku Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia 9 czerwca 2003 r. zwolnił Jacka K. ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 4 oraz art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. W decyzji wyznaczono datę zwolnienia na dzień 30 czerwca 2003 r. zgodnie z art. 43 ust. 1 cyt. ustawy - po upływie 12 miesięcy od zaprzestania służby z powodu choroby.

Od powyższej decyzji Jacek K. odwołał się i wniósł o stwierdzenie jej nieważności, względnie o jej uchylenie i umorzenie postępowania oraz wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wskazał, iż rozkaz personalny z dnia 9 czerwca 2003 r. zawiera uzasadnienie faktyczne i prawne. W uzasadnieniu tego rozkazu został powołany przepis art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawy o Policji, który mówi o możliwości zwolnienia policjanta ze służby w przypadku nabycia prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej oraz podano okoliczności faktyczne wskazujące na potrzebę wydania powyższej decyzji - jest to przede wszystkim konieczność zapewnienia realizacji ustawowych zadań Policji i uwolnienie kierowniczego stanowiska zajmowanego przez Jacka K. w celu mianowania na nie innego policjanta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne