30.05.2005

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2005 r., sygn. OSK 989/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędziowie NSA Zbigniew Rausz, Joanna Runge-Lissowska (spr.), Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Przemysłowo-Handlowego "C." w likwidacji w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Warszawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. sygn. akt IV SA 1918/03 na decyzję Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16.04.2004 r. IV SA 1918/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Przedsiębiorstwa Przemysłowo-Handlowego "C." w likwidacji z/s w K., na decyzję Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22.04.2003 r. (...). W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan prawny:

Decyzją z dnia 11.06.2002 r. Minister Gospodarki stwierdził nieważność orzeczenia (...) z dnia 24.12.1949 r. Ministra Handlu Wewnętrznego o przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa, w części dotyczącej przedsiębiorstwa "S." Sp. z o.o. C. i Ż. w K. z tego względu, iż została ona wydana z rażącym naruszeniem art. 3 ust. 1 i 5 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej /Dz.U. RP nr 3 poz. 17/. W myśl tych przepisów, nacjonalizacji podlegały przedsiębiorstwa rolne zatrudniające ponad 50 pracowników na jedną zmianę, tymczasem z pisma Izby Przemysłowo-Handlowej w K. z dnia 11.11.1946 r. wynika, iż to przedsiębiorstwo zatrudniało 46 pracowników, a w ekspertyzie biegłych, zleconej przez Ministra, stwierdzone zostało, że na dzień 5.02.1946 r. liczba pracowników zatrudnionych na jedną zmianę wynosiła 49. Jednocześnie Minister stwierdził, że w sprawie nie nastąpiły nieodwracalne skutki prawne, gdyż nieruchomość wraz z zabudowaniami stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu Przedsiębiorstwa Handlowego "C." w K., zaś kwestia nakładów może być przedmiotem rozliczeń między użytkownikiem, a poprzednim właścicielem. We wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy, Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe podniosło, że ustalenie co do ilości zatrudnionych pracowników jest nieprecyzyjne, gdyż organ nadzoru pominął istotny dla sprawy dokument, tj. protokół zdawczo-odbiorczy z dnia 31.12.1950 r., w którym znajduje się wykaz 58 pracowników fizycznych, którzy nie podjęli wynagrodzeń, a ten dokument ma większą moc dowodową aniżeli opinia biegłych. Utrzymując tę decyzję w mocy, decyzją z dnia 23.04.2003 r. Minister podkreślił, że wykaz ten nie podważa ustaleń dokonanych w sprawie, bowiem nie ma odniesienia do potencjalnej zdolności zatrudnienia na jedną zmianę. W skardze wniesionej przez Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe, również został podniesiony argument co do ilości pracowników, a także aspekty ekonomiczne, tj. ewentualne wydanie majątku skarżącego będącego w likwidacji oraz rozliczenie nakładów poczynionych przez okres 50 lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty