Wyrok NSA z dnia 30 maja 2005 r., sygn. OSK 1171/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.), Sędziowie NSA Zbigniew Rausz, Joanna Runge-Lissowska, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "E." SA w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 maja 2004 r. sygn. akt II SA/Gd 863/02 w sprawie ze skargi Wandy i Marka M. na decyzję Wojewody K. z dnia 22 marca 2002 r. (...) w przedmiocie zezwolenia na zajęcie nieruchomości. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 20 maja 2004 r., w sprawie ze skargi Wandy i Marka M. na decyzję Wojewody K. z dnia 22 marca 2002 (...), wydaną w przedmiocie zezwolenia na zajęcie nieruchomości, uchylił zaskarżoną decyzję i stwierdził, że nie może być ona wykonana.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Starosta Lipnowski decyzją z dnia 19 listopada 2001 r. (...) - na podstawie art. 105 par. 1 Kpa umorzył postępowanie prowadzone z wniosku "E." S.A. w W. dotyczącego ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości będącej własnością Wandy i Marka M. stanowiącej działkę Nr 65/2 położoną w K. gmina T., poprzez udzielenie wnioskodawcy zezwolenia na przeprowadzenie na powyższej nieruchomości kabla światłowodowego mającego służyć do sterowania przepływem gazu w gazociągu tranzytowym "J.-E." oraz na wykonanie rekultywacji gruntów po zakończeniu prac na tej nieruchomości. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że wnioskodawca zawarł z Wanda i Markiem M. umowę cywilnoprawną, która nadal wiąże strony. W sprawie chodzi o ograniczenie prawa własności, które polega na szczególnej konstytucyjnej ochronie. Zezwolenie na zakładanie i przeprowadzanie na dużej nieruchomości przewodów i urządzeń na podstawie art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie jest wywłaszczeniem lecz instytucją odrębną służącą rozstrzygnięciu konfliktu między właścicielem nieruchomości a inwestorem. Zezwolenie na to nie ma służyć legalizacji faktów dokonanych. Inwestor winien o nie wystąpić, jeżeli właściciel nie wyraża zgody na zakładanie i przeprowadzanie przewodów i urządzeń, po tym jak staje się ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a przed wystąpieniem o wydanie pozwolenia na budowę, aby wykazać swe prawo do dysponowania terenem na cel danej inwestycji liniowej. Zawarcie umowy o udostępnianie gruntu czyni więc z zasady niedopuszczalnym wydanie zezwolenia. Wszystkie wątpliwości co do dopuszczalności drogi sądowej należy rozstrzygać z korzyścią dla drogi procesu cywilnego, odrzucając wykładnię, zgodnie z którą do rozpoznawania sprawy z natury swej cywilnej miałby być właściwy organ administracji publicznej. Jeżeli między inwestorem a właścicielem nieruchomości została zawarta umowa, mocą której właściciel wyraził zgodę na wykonanie prac określonych w art. 124 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami i udostępnienie w tym celu nieruchomości, to sprawa o wydanie na czas prowadzenia niezbędnych prac nieruchomości inwestorowi należy do drogi sądowej i starosta nie ma prawnej możliwości wydania w tym zakresie decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty