Wyrok NSA z dnia 11 maja 2005 r., sygn. OSK 1387/04
Zmiana regulacji materialnoprawnej, która wprowadza nowy hipotetyczny stan faktyczny, do którego ustalenia organ jest obowiązany, nakazuje zastosowanie w pełni reguł procesowych do ustalenia stanu faktycznego, a zatem i podstawowej reguły rządzącej postępowaniem administracyjnym: zasady dwuinstancyjności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka, Sędziowie NSA Barbara Adamiak (spr.), Stanisław Nowakowski, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Beaty i Krzysztofa Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2004 r. sygn. akt I SA 2575/02 w sprawie ze skargi Beaty i Krzysztofa Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 4 października 2002 r. (...) w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz Beaty i Krzysztofa Ż. kwotę 340 zł /słownie: trzysta czterdzieści zł/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 15 czerwca 2004 r. I SA 2575/02, po rozpoznaniu skargi Beaty i Krzysztofa Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z 4 października 2002 r. (...) w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, oddalił skargę. W uzasadnieniu wskazał, że Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 stycznia 2002 r. I SA 1044/00, uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 28 kwietnia 2000 r. uchylającą w całości decyzję Przewodniczącego Zarządu Miasta S.-P. z dnia 25 lutego 2000 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w S.-P., oznaczonej w ewidencji gruntów Nr 259/1 o pow. 651 m2, dla której prowadzona jest księga wieczysta w sądzie Rejonowym w S.-P. KW (...) w prawo własności na rzecz Beaty i Krzysztofa małżonków Ż. na zasadach wspólności ustawowej, określającą jednocześnie opłatę z tytułu przekształcenia w wysokości 2.947,05 zł. i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja wydana została z naruszeniem przepisów postępowania administracyjnego. Skarżący - Beata i Krzysztof Ż. wnieśli odwołanie od części decyzji pierwszoinstancyjnej dotyczącej ustalenia wysokości opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. W niezaskarżonej części, tj. orzekającej o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, decyzja organu I instancji stała się ostateczna, a organ odwoławczy nie miał uprawnienia do wzruszenia w trybie art. 138 Kpa ostatecznej decyzji. Podkreślono ponadto, że z uwagi na zaistniałą zmianę stanu prawnego, organ odwoławczy powinien był poinformować odwołujących o wpływie tych zmian na ich prawa i obowiązki związane z przekształceniem, a następnie w zależności od wniosków stron, podjąć decyzję co do części decyzji organu I instancji, która nie była przedmiotem odwołania. Z treści art. 9 Kpa wynika, że tylko działanie zgodne z tym przepisem uzasadniałoby rozstrzygnięcie organu odwoławczego, jeżeli strony rozszerzając żądanie odwołania zrezygnowałyby, wobec zmiany sytuacji prawnej w zakresie opłat, z prawa własności. Jeżeliby jednak strony poinformowane o takiej zmianie i związanej z tym swojej sytuacji stanowiska nie zmieniły, to nie byłoby podstaw do uchylenia decyzji w całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty