21.06.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2005 r., sygn. OSK 1541/04

Począwszy od 1 stycznia 2004 r. spółka jawna przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zachowuje dotychczasowy numer REGON.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. T.-T. w Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 maja 2004 r. 6/II SA 4305/03 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. T.-T. w Sz. na postanowienie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 października 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o numerze REGON - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 21 maja 2004 r., 6/II SA 4305/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "T.-T." Sp. z o.o. na postanowienie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 października 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o zmianie regon. Spółka z o.o. "T.-T." wystąpiła do Urzędu Statystycznego w Sz. o wydanie zaświadczenia o numerze regon po przekształceniu się ze spółki jawnej w spółkę z o.o. Urząd ten, na podstawie par. 6 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej /Dz.U. nr 69 poz. 763 ze zm./, zwanego dalej "rozporządzeniem", dnia 11 lipca 2003 r. nadał Spółce nowy numer identyfikacyjny. Spółka nie zgadzając się na nadanie nowego numeru wystąpiła pismem z dnia 21 lipca 2003 r., o wydanie zaświadczenia o określonej treści, tj. potwierdzenia posiadania dotychczasowego numeru, nadanego jej jako spółce jawnej. Pismem z dnia 12 września 2003 r. Urząd Statystyczny w Sz. wyjaśnił, iż prawidłowo został nadany nowy numer, a Spółka traktując to pismo jako postanowienie wniosła na nie zażalenie do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który odpowiedział na nie pismem z dnia 16 października 2003 r., traktując je jako skargę. Spółka uznała, że jest to postanowienie i wniosła na nie skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, powołując się na dotychczasowe orzecznictwo, uznał, że pisma wydane przez organy obu instancji są postanowieniami w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o określonej treści, wydanymi w trybie art. 219 Kpa, zatem podlegającymi zaskarżeniu, jednak skargę uznał za nieuzasadnioną. Sąd wyjaśnił, że żądanie przez Spółkę zaświadczenia o nadanym jej pierwotnie numerze identyfikacyjnym jest nieuzasadnione, gdyż zaświadczenia o takiej treści byłoby niezgodne ze stanem rzeczywistym skoro organ, działając zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej /Dz.U. nr 88 poz. 439 ze zm./ i rozporządzenia, nadał nowy numer. Przepisy rozporządzenia wymieniają enumeratywnie przypadki zachowania pierwotnego numeru regon w przypadkach przekształcenia spółek, jednakże przekształcenie jakie miało miejsce w skarżącej Spółce nie mieściło się w tym katalogu- skonkludował Sąd.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty