13.01.2005

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2005 r., sygn. OSK 1581/04

Wojewódzki fundusz ochrony środowiska nie jest jednostką organizacyjną województwa.

Nie można przyznać statusu wojewódzkiej jednostki organizacyjnej takiej jednostce, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa /t.j. Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1590 ze zm./, ponieważ pełną regulację dotyczącą wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska zawiera ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska /Dz.U. nr 62 poz. 627 ze zm./.

Za takim stanowiskiem przemawia również to, że ustawa o samorządzie województwa wyróżnia wojewódzkie jednostki organizacyjne i wojewódzkie osoby prawne /art. 27c i art. 45 ust. 1/. Zakaz, o którym mowa w art. 25 ust. 2 tej ustawy, dotyczy tylko funkcji kierownika i zastępcy kierownika wojewódzkiej jednostki organizacyjnej. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska jest zaś osobą prawną.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 26 lipca 2004 r. II SA/Op 115/04 w sprawie ze skargi Województwa O. na zarządzenie zastępcze Wojewody O. z dnia 1 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez Województwo O. było podjęte na podstawie art. 86a ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1590 ze zm./, zarządzenie zastępcze Wojewody O. z dnia 1 grudnia 2003 r., (...), wydane w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Zbigniewa F. W uzasadnieniu zarządzenia zastępczego organ podniósł, że zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa radny nie może pełnić funkcji kierownika wojewódzkiej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. Stosownie do treści art. 400 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska /Dz.U. nr 62 poz. 627 ze zm./ wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej mają osobowość prawną i w rozumieniu ustawy o finansach publicznych są wojewódzkimi funduszami celowymi. Środki funduszy w całości przeznaczane są na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w celu realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. Fundusze prowadzą samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych wpływów wydatki na finansowanie zadań określonych w ustawie oraz kosztów działalności. Organ przywołał ponadto treść art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych /Dz.U. 2003 nr 15 poz. 148/, przyjmując iż fundusz celowy jest wyodrębnionym z budżetu zadaniem publicznym, finansowanym na podstawie rocznego planu, ze wskazanych na ten cel środków. Fundusz stanowi alternatywną w stosunku do budżetu metodę gromadzenia i wydatkowania środków publicznych na cele, które pozostają w zakresie przedmiotowym działania organów władzy publicznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty