Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 427/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Szafrańska-Falkiewicz (spr.), Sędziowie NSA Maria Myślińska, Janusz Zajda, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 czerwca 2004 r., sygn. akt 3 I SA/Łd 1989/02 w sprawie ze skargi J. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia 9 września 2002 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 2 czerwca 2004r. sygn. akt 3 I SA/Łd 1989/02 oddalił skargę J. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia 9 września 2002r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd podzielił ustalenia faktyczne i prawne organów obu instancji, z których wynika, że w dniu 18 czerwca 2002r. według dokumentu nr SAD [...] skarżący zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu używany samochód marki Nissan Primera. Decyzją z dnia 27 czerwca 2002 r. nr [...] organ I instancji uznał za nieprawidłowe w/w zgłoszenie celne w części dotyczącej wartości celnej i ustalił wartość celną importowanego samochodu na kwotę 6.418,48 EUR. Organ celny zakwestionował wiarygodność danych zawartych w umowie kupna samochodu, w części dotyczącej ceny zakupu i ustalił jego wartość celną zgodnie z treścią art. 29 Kodeksu celnego metodą "ostatniej szansy", w oparciu o katalog Eurotax 6/2002 str. 269. W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący przedstawił opinię nr 7.045/02, sporządzoną przez biegłego rzeczoznawcę - J. T., z której wynikało, że wartość samochodu takiego jak opiniowany mieści się w przedziale od 9.500 do 10.000 EUR, natomiast wartość opiniowanego pojazdu, z uwagi na uszkodzenia, zawiera się w przedziale 3.500-4.000 EUR.
Dyrektor Izby Celnej w Łodzi decyzją z dnia 9 września 2002 r. uchylił decyzję organu I instancji w części dotyczącej podstawy prawnej, zaś w pozostałej części utrzymał tą decyzję w mocy. W uzasadnieniu organ odnosząc się do w/w opinii rzeczoznawcy załączonej przez skarżącego wyjaśnił, że w sprawie przedstawiono zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu nr [...] z którego wynika, że pojazd został dopuszczony do ruchu bezwarunkowo, a wystawiający to zaświadczenie nie zażądał załączenia dodatkowo opinii rzeczoznawcy, co oznacza zdaniem organu, że w momencie zgłoszenia pojazd był sprawny technicznie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty