08.07.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2005 r., sygn. I GSK 440/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.), Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński, Maria Serafin - Kosowska, Protokolant Jarosław Poturnicki, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia13 października 2004 r. sygn. akt V SA 1881/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 października 2004 r. sygn. akt V SA 1881/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. nr [...]w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, z których wynikało, że zgłoszeniem celnym z dnia 13 grudnia 1999 r. SAD nr [...] dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym importowane z Wielkiej Brytanii odczynniki laboratoryjne (m. in. [...]) przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości (cenie) transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie decyzją z dnia 18 listopada 2002 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i kwoty wynikającej z długu celnego i orzekając w tej części wartość celną towaru określił w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonego importerowi przez eksportera rabatu obniżającego fakturowane pierwotnie należności eksportera.

Orzekając na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 11 kwietnia 2003 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu celnego pierwszej instancji. W uzasadnieniu podał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono "umowę o wynagrodzenie" obowiązującą w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 1999 r., zawartą pomiędzy [...] (eksporter) i [...]. w Warszawie (importer). W umowie tej strony postanowiły, że importer otrzyma wynagrodzenie w tytułu importu produktów [...] i [...] według określonych w umowie zasad. Zdaniem organu odwoławczego uzyskane przez importera wynagrodzenie uzasadniało w świetle art. 23 § 1 Kodeksu celnego korektę (obniżenie) wartości celnej towaru dokonaną przez organ celny I instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty