08.07.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2005 r., sygn. I GSK 437/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.), Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński, Maria Serafin - Kosowska, Protokolant Jarosław Poturnicki, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...]Spółka z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 listopada 2004 r. sygn. akt V SA 3245/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 27 czerwca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 listopada 2004 r. sygn. akt V SA 3245/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 27 czerwca 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, z których wynikało, że zgłoszeniem celnym z dnia 15 marca 2000 r. SAD nr [...] dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym importowane z Niemiec leki w opakowaniach do sprzedaży detalicznej m.in. o nazwach: [...] tabl. 0.3 MG. Do zgłoszenia celnego dołączono faktury handlowe nr [...] dotyczące wymienionych leków, na podstawie których Spółka deklarowała wartość celną leków. Zgłoszenie celne zostało przyjęte.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie wszczął postępowanie w sprawie, a następnie decyzją z dnia 31 grudnia 2002 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej leków [...]i rozstrzygnął o skorygowanej (obniżonej) wartości celnej.

Orzekając na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 27 czerwca 2003 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu celnego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono "Umowę dotyczącą dystrybucji i dostaw towarów" z dnia 3 stycznia 2000 r., obowiązującą w 2000 r. i dotyczącą leków [...], a ponadto notę korygującą nr [...] z dnia 14 lipca 2000 r., która pomniejszała zobowiązania strony wobec eksportera. Zdaniem organu odwoławczego uzasadniona była korekta wartości celnej dokonana przez organ I instancji. Wyliczenia kwoty obniżki przyporządkowanej do zgłoszenia celnego dokonano w następujący sposób. Mając na uwadze, że Sp. z o.o. [...] nie potrafiła dokonać dokładnego przyporządkowania not korygujących do poszczególnych odpraw celnych (czy faktur zakupu) ani nie wskazała sposobu naliczenia rabatu do poszczególnych leków - Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie przyjął do rozliczenia globalną kwotę rabatu w wysokości 3.430.763,00 DEM z noty nr [...] i dokonał wyliczenia wartości celnej zadeklarowanej przez stronę z uwzględnieniem obniżającego ją rabatu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty