Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2005 r., sygn. I GSK 44/05
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Kazimierz Jarząbek, Sędzia NSA, Sędziowie (NSA Rafał Batorowicz (spr.), Barbara Wasilewska, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2005r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1 października 2004r. sygn.akt SA/Rz 1607/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 26 września 2003r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od [...] Spółki z o.o. w Warszawie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 4 października 2004 r., sygn. akt SA/Rz 1607/03, po rozpoznaniu sprawy ze skargi "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 26 września 2003r. Nr [...]w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku WSA podał, że na podstawie zgłoszenia celnego, dokonanego w dniu 12 lutego 2001 r. przez "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie (importer), objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzone z Francji leki o wartości celnej podanej w fakturach eksportera - "[...]" S.A. z/s we Francji, załączonych do zgłoszenia celnego.
Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie decyzją z dnia 7 lipca 2003 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 65 § 4 pkt.2 lit c) Kodeksu celnego uznał powyższe zgłoszenie za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i obniżył tę wartość o 35 % przyjmując, że na podstawie noty kredytowej z dnia 10 kwietnia 2001r. importer otrzymał od eksportera upust od ceny leków sprowadzanych w lutym 2001r. Udzielanie rabatów na podstawie not kredytowych przewidywała umowa z dnia 2 sierpnia 1996 r., zawarta pomiędzy "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie (obecnie "[...]") a "[...]". W umowie tej strony postanowiły, że importerowi przysługiwać będzie premia (upust) w wysokości zależnej od stopnia przekroczenia przez importera planu zakupów produktów gotowych w danym miesiącu. Premia miała być przekazywana notą uznaniową, wystawioną najpóźniej 15 dni przed terminem rozliczeniowym, płatną w terminie rozliczeniowym, a jeżeli po stronie importera wystąpiłyby opóźnienia płatności, dostawca zastrzegł sobie prawo stornowania premii albo prawo jej zawieszenia lub oferowania z tytułu dalszych dostaw.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty