Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2005 r., sygn. I GSK 107/05
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Andrzej Kisielewicz, Sędzia NSA, Sędziowie (NSA Kazimierz Brzeziński, Krzysztof Wujek (spr.), Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2005r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2004r. sygn.akt V SA 2529/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 22 maja 2003r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 października 2004 r., sygn. akt V SA 2529/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 22 maja 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd, uznając za miarodajne dokonane w postępowaniu administracyjnym ustalenia co do stanu faktycznego sprawy, podał, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez "[...]" Spółkę z o.o. w Warszawie, obecnie "[...]" Sp. z o.o., według dokumentu SAD z 28 lutego 2000 r. nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Francji leki o wartości deklarowanej przez importera według wynikającej z faktur ceny transakcyjnej. Do zgłoszenia dołączono wystawione przez eksportera - [...]. z siedzibą we Francji fakturę z dnia 24 lutego 2000 r., nr 90019653 (ZWF2) oraz Deklarację Wartości Celnej z dnia 28 lutego 2000 r.
Naczelnik Urzędu Celnego III w Warszawie decyzją z dnia 2 stycznia 2003 r. nr [...] uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej importowanych leków, określając jednocześnie tę wartość z uwzględnieniem kwoty obniżki ceny według noty kredytowej eksportera z dnia 8 marca 2000 r. W uzasadnieniu organ podał, że wartością celną towaru jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany w celu przywozu na polski obszar celny. W wyniku przeprowadzonej kontroli ujawniono umowę o współpracę z dnia 2 sierpnia 1996 r. oraz noty kredytowe, wcześniej nieznane organowi celnemu, w związku z czym wartość celna towaru podlegała korekcie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty