29.06.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 912/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.), Sędziowie NSA Jacek Chlebny, Małgorzata Korycińska, Protokolant Joanna Kubacka, po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 grudnia 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 1847/02 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. we Wrocławiu na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 24 kwietnia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 grudnia 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 1847/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "[...]" Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 24 kwietnia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego z następującym uzasadnieniem.

W dniu 7 września 1999 r. pracownik Spółki z o.o. "[...]" dokonał zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu na formularzu JDA nr [...] towaru w postaci rękawic roboczych, w ilości 66.000 par. W wyniku przeprowadzonej przez organ celny rewizji oraz czynności z zakresu kontroli celnej towaru stwierdzono nadwyżkę towaru w ilości 6.000 par rękawic roboczych, w stosunku do zadeklarowanej w zgłoszeniu celnym.

Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia 4 kwietnia 2001 r. nr [...] objął towar procedurą celną oraz określił kwotę długu celnego, a także odsetki za zwłokę. W odwołaniu od tej decyzji spółka zarzuciła naruszenie art. 39 Kodeksu celnego oraz stwierdziła, że brak jest podstaw do uznania jej za dłużnika, o którym mowa w art. 210 Kodeksu celnego.

Prezes Głównego Urzędu Ceł decyzją z dnia 24 kwietnia 2002 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Zdaniem organu odwoławczego, prawidłowo ustalono, iż dług celny w przywozie powstał na skutek nielegalnego wprowadzenia na polski obszar celny towaru w postaci 6.000 par rękawic roboczych, podlegających należnościom celnym przywozowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty