30.03.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 marca 2005 r., sygn. I GSK 159/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Urszula Raczkiewicz (spr.), Sędzia NSA, Sędziowie (NSA Czesława Socha, Kazimierz Brzeziński, Protokolant Karolina Mamcarz, po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2005r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2004r. sygn.akt V SA 2731/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 29 maja 2003r. [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 listopada 2004 r. sygn. akt V SA 2731/03 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 29 maja 2003 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym przez organy, a uznanym za miarodajny przez Sąd.

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] Spółkę z o.o. według dokumentu SAD z dnia 29 czerwca 1999 r. nr [...], Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie objął procedurą dopuszczenia do obrotu partię sprowadzonych ze Szwajcarii leków, uprzednio objętych procedurą składu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - firmę [...] z siedzibą w Szwajcarii.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie decyzją z dnia 5 czerwca 2002 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości i wymiaru cła i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturach handlowych wartość leków została zawyżona.

Decyzją z dnia 29 maja 2003 r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy stwierdził, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono zawartą przez niego z eksporterem umowę Dystrybucji i Dostaw (bez daty) oraz noty kredytowe, które świadczyły o otrzymaniu przez importera od eksportera premii pieniężnej (rabatu), pomniejszającej fakturowane ceny leków. Kwoty obniżek wynikające z not kredytowych za dany miesiąc wynosiły 38% wartości importowanych leków. Zgodnie bowiem z zawartą umową importer na początku każdego kwartału zobowiązał się przekazywać oszacowanie swojego zapotrzebowania przez najbliższe 24 miesiące. Dla pierwszych 6 miesięcy oszacowanie miało być sporządzane w podziale na miesiące, dla następnych 12 miesięcy na kwartały kalendarzowe, zaś dla ostatnich 6 miesięcy na okresy półroczne. W punkcie 5 umowy strony uzgodniły, że płatność ma być standardowo dokonywana nie później niż w terminie 120 dni od otrzymania faktury towarowej, a w punkcie 6 Umowy strony uregulowały kwestie premii pieniężnych. Zobowiązały się wspólnie uzgadniać roczny plan sprzedaży produktów RPS, w którym ma być określana wartość produktów sprzedawanych przez Spółkę polską w podziale na poszczególne okresy rozliczeniowe każdego roku kalendarzowego. Roczny plan sprzedaży produktów miał być ustalany przez strony w formie kolejnych załączników do Umowy. W punkcie 6.5 Umowy przewidziano, iż premia dla okresu powinna być ustalana jako procent sprzedaży dokonanej w danym okresie:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty