Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2005 r., sygn. I GSK 675/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba, Sędziowie NSA Kazimierz Jarząbek, Urszula Raczkiewicz (spr.), Protokolant Tomasz Filipowicz, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 marca 2004 r. sygn. akt V SA 1173/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 19 lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe skargę kasacyjną oddala
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 marca 2004 r. sygn. akt VSA 1173/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 19 lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg sprawy.
Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 19 lutego 2003 r. nr [...] uchylił w części dotyczącej podstawy prawnej a w pozostałym zakresie utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie z dnia 18 września 2002 r., nr [...] którą organ pierwszej instancji uznał zgłoszenie celne nr [...] z dnia 25 lipca 2000 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz w tym zakresie orzekł ponownie.
W decyzji powołano art. 233 § 1 pkt 2 lit a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oraz art. 262, art. 23 § 1 i § 9, art. 85 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny ( Dz. U. z 2001 r., Nr 75, poz. 802 ze zm.).
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie organy celne prawidłowo ustaliły, że importer dokonując zgłoszenia celnego nie ujawnił faktu zawarcia w dniu 18 września 1995 r. umowy dystrybucji z eksporterem, na podstawie której wystawione zostały noty kredytowe obniżające wartość importowanych leków podaną w fakturach handlowych. Za nietrafny uznał Sąd zarzut skarżącej, iż ujawniona nota kredytowa nie miała wpływu na wartość celną towaru ustaloną na podstawie dokumentów istniejących w dniu zgłoszenia celnego. Data noty kredytowej pokrywa się z datą wystawienia faktury. Pomimo, że sam dokument nie jest nazwany fakturą, wystawca w kilku miejscach używa dla noty kredytowej określenia "invoice". Z zapisu tego wynika, że nota kredytowa do faktury z 17 lipca 2000 r. wystawiona została niezwłocznie po wystawieniu faktury. Zdaniem Sądu nie znajdują uzasadnienia w zgromadzonym materiale twierdzenia skarżącej, że kwota określona w nocie kredytowej stanowiła techniczną formę udzielenia premii finansowej dla skarżącej wskazując, że żadne z postanowień umowy dystrybucyjnej nie stanowi o udzieleniu premii pieniężnej oraz o wspomaganiu finansowym skarżącej. Sąd nie podzielił zarzutu skarżącej, że organy celne naruszyły przepisy art. 122 i art. 187 Ordynacji podatkowej przez to, że nie zebrały wyczerpującego materiału dowodowego dotyczącego premii pieniężnych. przyznawanych przez eksportera wskazując, że w toku kontroli celnej importer nie udostępnił dokumentów kreujących takie zobowiązania, a zarzut dotyczący przyznawania premii podniósł dopiero na etapie postępowania odwoławczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty